VIDEO | FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-2. „Dennis, pericol public” Giurgiuvenii au întors partida şi s-au impus la Voluntarigalerie foto

FC Voluntari

Denis Alibec a fost omul meciului în partida FC Voluntari - Astra. Căpitanul Astrei l-a salvat pe Alexa printr-o prestaţie excelentă. Astra s-a impus cu 2-1 şi a câştigat primul meci al sezonului.

FC Voluntari a început mai bine meciul contra giurgiuvenilor, dar în ciuda unui ritm bun, formaţia lui Bergodi a marcat o singură dată, prin Căpăţână în minutul 11. Primele 30 de minute au aparţinut echipei gazdă, cel puţin până când s-a activat Denis Alibec.

Fostul atacant de la FCSB a fost omul meciului şi a reuşit să-şi readucă formaţia în joc. Căpitanul lui Alexa le-a făcut zile fripte celor doi fundaşi centrali ai lui Bergodi (Armaş şi Balaur), l-a pus în câteva rânduri în dificultate pe portarul Mitrev şi a marcat golul egalizator înainte de pauză printr-un lift superb.

Din pasa lui, Gheorghe putea duce Astra în avantaj încă de la cabine, dar mijlocaşul giurgiuvenilor avea să amâne execuţia de 2-1 pentru repriza secundă. În minutul 55 el a marcat golul victoriei şi a turnat plumb în ghetele elevilor lui Bergodi. Partea secundă a meciului a fost una execrabilă pentru gazde, care ar trebui să uite cât mai rapid o astfel de prestaţie. Nu s-a legat nimic în jocul lor, iar ocaziile au lipsit cu desăvârşire. Tot Astra putea să mai înscrie, dar în cele din urmă, Alexa şi ai săi au plecat mulţumiţi cu cele 3 puncte obţinute cu acest scor de 2-1.

LIVE FC Voluntari - Astra Giurgiu 1-2 (Căpăţână 11 / Alibec 42, Gheorghe 55)

• FC Voluntari: Mitrev - Ricardinho, Balaur, Armaş, Vlad - Laidouni, Căpăţână, Gorobsov - Costin, Papazoglou, Gheorghe
  • Astra: Kitanov - Graur, Dima, Graovac, Radunovic - Simion, Crepulja, Valentin Gheorghe - Florentin Matei, Alibec, Begue

'87 - Ocazie Astra! Mingea şutată de Biceanu loveşte doar bara porţii lui Mitrev. Execuţie frumoasă a mijlocaşului astral, care a intrat după pauză

'75 -  Ocazie Astra! Denis Alibec încearcă să marcheze din propria jumătate de teren

'65 - Ocazie Voluntari! Reluare cu capul al lui Gabriel Deac peste poartă

Mihai Răduţ îşi face debutul la Astra. Revenire în Liga 1 pentru fotbalistul care a mai evoluat pentru FCSB

'57 - Ocazie mare pentru Astra! Alibec putea marca din nou, dar nu reuşeşte să-l învingă pe Mitrev

'55 - Goooool Astra! Valentin Gheorghe marchează pentru oaspeţi printr-o execuţie superbă. Astralii întorc meciul!

Start in repriza secunda

'42 - Goool Astra!  Denis Alibec de la Astra Giurgiu învinge portarul cu un lob superb. Reuşită de excepţie pentru fostul atacant de la FCSB şi Inter

'34 -  Ocazie mare Astra! Alibec gândeşte excepţional o fază, întoarce în apropierea punctul cu var, dar Gheorghe trage plasat şi prost. Mingea ocoleşte poarta

'30 - Ocazie pentru Voluntari! Şut în dreapta portarului al aceluiaşi Căpăţână, dar mingea trece puţin pe lângă poartă

'17 - Ocazie Astra! Alibec primeşte o minge la semi-înălţime şi prinde un şut sănătos, din prima, respins de portarul Mitrev

'10 - Goool FC Voluntari! Căpăţână finalizează simplu o acţiune cursivă a gazdelor, iar trupa lui Bergodi trece la conducerea meciului

'5 - Prima acţiune periculoasă a gazdelor. Laidouni pătrunde în careu, dar tot ceea ce obţine este un corner.

'1 - A început meciul de la Voluntari

Start de meci la Voluntari. Alexa e la primul meci oficial în care stă pe banca Astrei. Până acum a fost suspendat

Cristiano Bergodi, înainte de meci: ”Am jucat două meciuri până acum, am luat numai 1 punct, dar aproape am jucat fără atacanţi. E greu pentru echipă când nu are un punct de reper în faţă. Acum a venit Papazoglou, s-a antrenat 10 zile, înainte a făcut câteva alergări, nu e uşor, dar din păcate e foarte important pentru noi.E un punct de reper în faţă”

Dan Alexa, înainte de meci: ”Am încercat să merg pe acelaşi 11 ca la meciul cu Iaşi, doar am făcut schimbare la nivelul portarului. Suferim din punct de vedere al omogenităţii. Cred că Voluntari are un mare plus faţă de noi azi”

Fără victorie în primele două runde, FC Voluntari şi Astra Giurgiu se întâlnesc în meci direct în etapa a treia din Liga 1. Partida transmisă în direct de Telekom Sport, vineri, de la ora 21:00 poate aduce primul succes în noul sezon pentru oricare dintre cele două formaţii.

Atât Astra, cât şi FC Voluntari au câte un punct obţinut în prima etapă. A  urmat câte o înfrângere pentru fiecare dintre echipe, Astra pierzând la Iaşi (0-1), iar FC Voluntari la Botoşani (1-4).

În 2018, cele două formaţii au jucat de două ori şi au remizat de fiecare dată. A fost 1-1 la Voluntari şi 0-0 la Giurgiu. Pe Stadionul Anghel Iordănescu din Voluntari, gazdele s-au impus o singură dată în urmă cu 2 ani, scor 3-1. Ultima dată când Astra s-a impus pe terenul ilfovenilor s-a întâmplat în decembrie 2016, scor 2-1.

De remarcat că Astra a câştigat ultima dată un meci în mai contra lui Sepsi în campionat. Elevii lui Alexa nu au nicio victorie în amicale. FC Voluntari a câştigat un singur amical, 2-0 cu FK Vozdovac, dar ultimele patru meciuri disputate sub comanda lui Bergodi sunt fără victorie (amicale sau oficiale).

Telekom Sport transmite vineri, de la ora 21:00, partida dintre FC Voluntari şi Astra Giurgiu. Fazele importante pot fi urmărite şi pe site-ul www.telekomsport.ro

Afla mai multe despre: fc voluntariastra giurgiuliga 1