VIDEO | FC Voluntari - Botoşani 2-1. Tudorie marchează pe final, iar speranţele echipei lui Bergodi cresc

FC Voluntari a învins cu scorul de 2-1 formaţia FC Botoşani. Alexandru Tudorie a marcat golul victoriei în minutul 88. Oaspeţii egalaseră în repriza secundă prin Fulop.

Cristiano Bergodi a savurat la final o victorie muncită a echipei sale. Voluntariul a deschis scorul în partida cu FC Botoşani în minutul 30 prin Aissa Laidouni. Acesta a finalizat din interiorul careului o minge centrată din banda dreaptă a atacului gazdelor.

Gadze în două rânduri putea marca şi el în prima repriză pentru formaţia locală, însă la cabine s-a intrat după 45 de minute cu un avantaj minim pentru FC Voluntari.

Partea a doua nu a început prea bine pentru echipa lui Bergodi. Oaspeţii au pus ceva mai multă stăpânire pe joc, iar în minutul 64, Lorand Fulop a reuşit să restabilească egalitatea. Până cu 2-3 minute înainte de finalul jocului a trebuit să aştepte echipa gazdă pentru golul doi, adică pentru golul victoriei. A marcat Alexandru Tudorie, din interiorul careului de 6 metri. Acelaşi Tudorie ratase două ocazii monumentale în partea a doua.

FC Voluntari face 17 puncte şi se apropie la doar două puncte de FC Botoşani. Două victorii în două meciuri din playout şi echipa lui Bergodi speră! Etapa viitoare are meci foarte greu însă la Chiajna. Botoşaniul nu reuşeşte să acumuleze decât un singur punct din primele două meciuri din playout şi se află acum la 5 puncte de prima clasată, Gaz Metan Mediaş.

LIVE | FC Voluntari - FC Botoşani 2-1 (Laidouni 30, Tudorie 88 / Fulop 64)

• FC Voluntari: Vâtcă - Ricardinho, Hodorogea, Armas, A. Vlad - Căpăţână, Signorelli - I. Gheorghe, Laidouni, Gadze - Tudorie; Rezerve: Mitrev, Krasniqi, Balaur, G. Deac, Răuţă, A. Bălan, Pîrcălabu
  • FC Botoşani: Pap - Patache, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Karaboue, Fabbrini - Golofca, L. Fulop, Ongenda; Rezerve: Fraisl, Chindriş, Dumitraş, Papa, Oaidă, M. Roman II, L. Buş

Min 88: GOOOOOL FC VOLUNTARI! Alexandru Tudorie marchează golul de 2-1! Finalizează simplu, din careul mic, centrarea lui Gheorghe

Min 85: Şut bun al lui Ion Gheorghe. Din nou Eduard Pap intervine bine

Min 80: Ocazie uriaşă FC Voluntari! Alexandru Tudorie reia excelentu cu capul, dar portarul Pap intervine imperial

Min 74: FC Botoşani putea trece în avantaj. Roman a fost foarte aproape de gol, dar Vâtcă a intervenit sigur

Min 63: GOOOOOL BOTOŞANI!! Lorand Fulop restabileşte egalitatea cu un şut plasat.

Min 56: Karaboue de la oaspeţi e aproape de egalare printr-un şut bun

Min 53: Cursă fenomenală a lui Laidouni, driblinguri în viteză şi pasă decisivă pentru Tudorie care pierde însă un tempo. Finalizarea lasă mult de dorit şi FC Voluntari ratează şansa de a-şi dubla avantajul

S-a reluat partida. Gazdele revin pe teren în avantaj:1-0

Min 30: GOOOOOOL FC VOLUNTARI! Laidouni marchează primul gol al partidei cu un şut plasat din interiorul careului. Este al 6-lea gol în acest sezon pentru francez

♦ În sezonul regular, cele două au remizat la Voluntari, scor 1-1, în luna august, în timp ce botoşănenii s-au impus la retur, scor 1-0, în februarie.

Min 19: Ghanezul Gadze reuşeşte să se infiltreze în flancul stâng al Voluntariului, dar şutul său tare, trece pe lângă poartă

Min 14: Signorelli vede primul cartonaş galben al meciului pentru un fault asupra lui Golofca.

Min 4: Pasă bună în adâncime a lui Gheorghe, atacantul gazdelor, Gadze sprintează printre cei doi fundaşi centrali ai oaspeţilor, dar finalizarea este lamentabilă

Min 1: A început partida de la Voluntari

"Avem acest meci important şi foarte periculos pentru noi, pentru faptul că Botoşani este o echipă bună care a luptat până la sfârşitul campionatului pentru play off şi o echipă incomodă, o echipă care are jucători foarte buni din punct de vedere tehnic şi de viteză", spune Bergodi.

Antrenorul moldovenilor, Liviu Ciobotariu, vrea să şteargă impresia lăsată de jucătorii săi printr-o nouă victorie cu Voluntari.

"Va fi o deplasare grea pentru noi, ei au un moral foarte bun, o echipă neînvinsă de 4 etape, bine organizată, cu un antrenor foarte bun", a declarat Liviu Ciobotariu.

Afla mai multe despre: voluntaribotosanilive video