VIDEO | FC Voluntari - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2. Oaspeţii au dat lovitura pe final de meci

Sepsi Sf. Gheorghe

FC Voluntari a pierdut pe teren propriu, scor 1-2 în faţa formaţiei Sepsi Sf. Gheorghe

Sepsi a întors scorul cu Voluntari şi a obţinut prima sa victorie din acest sezon. Ilfovenii au deschis scorul încă din minutul patru.

Niczuly a respins mingea în faţă, iar Mailat a marcat al doilea său gol stagional. Celălalt goalkeeper s-a descurcat mult mai bine. Râmniceanu a fost pe fază la lovitura liberă executată bine de Mitrea. Echipa lui Teja îşi putea dubla avantajul înaintea pauzei, dar Florin Ştefan l-a blocat uimitor pe spaniolul Jefte.

Al doilea act i-a aparţinut echipei din Sfântu Gheorghe. Purece i-a înţepat pe ilfoveni cu o execuţie superbă şi a restabilit egalitatea. În ultimele minute ale partidei,Lorand Fulop a sărit mai bine decât Alexandru Vlad, a înscris şi a stabilit scorul final, FC Voluntari - Sepsi 1 la 2.

LIVE VIDEO | FC Voluntari - Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2 (Mailat 4 / Purece 55, Fulop 83)

FC Voluntari: Rîmniceanu - Costin, Balaur, Armaş, Vlad - Căpăţînă, de Lucas, I. Gheorghe - Mailat, Eric, Grădinaru
Rezerve: 1. Lavin, 2. C. Achim, 14. Marcelo, 20. Ozkara, 29. Puel, 30. Al. Stoica, 32. Kocici, 70. A. Voinescu, 99. Borţoneanu

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Bogdan Mitrea, Fl. Ştefan - Kovacs, Fofana, Dragomir - Golofca, Safranko, Ştefănescu
Rezerve: 12. Fernandez, 2. Deligiannidis, 10. L. Fulop, 13. Bajrovic, 14. V. Mitrea, 19. Nouvier, 24. I. Fulop, 27. Carnat, 88. Dimitrov

Min 83. Gol Sepsi! Lorand Fulop dă lovitura pe final de meci!

Min 55. Gol Sepsi! Purece restabileşte egalitatea!

Min 45. Ocazie pentru oaspeţi. Ştefănescu era singur cu portarul gazdelor, dar nu reuşeşte să concretizeze acţiunea. Intră periculos la Rîmniceanu, iar FC Voluntari contestă acţiunea

Min 29. Ocazie pentru gazde! Şansă de gol pentru Mailat. Fotbalistul gazdelor putea reuşi ”dubla”

Min 14. Ocazie pentru gazde! Ion Gheorghe putea majora avantajul ilfovenilor

Min 10. Ocazie Sepsi! Mitrea execută o lovitură liberă, dar gazdele scapă fără gol primit

Min 4. Gol FC Voluntari! Mailat deschide scorul pentru formaţia ilfoveană

Min 1. Start de meci la Voluntari!

FC Voluntari este pe locul 5, cu 7 puncte, după un început de sezon solid, în care s-a impus cu FCSB şi Gaz Metan cu acelaşi scor, scor 2-1, şi o remiză pe terenul celor de la UTA Arad, 0-0, în primele patru runde.

În plus, echipa din Voluntari are un avantaj psihic în faţa covăsnenilor. În ultimele şase meciuri directe, FC Voluntari a câştigat trei, iar alte trei s-au terminat la egalitate. Ultima victoria a lui Sepsi datează din 12 mai 2018, când se impunea cu 2-1 chiar la Voluntari.

LIVE VIDEO | FC Voluntari - Sepsi Sfântu Gheorghe, de la ora 18, în direct pe Telekom Sport 1. Ilfovenii, neînvinşi în ultimele şase dueluri directe

Formaţia din Sfântu Gheorghe este echipa cu cele mai multe egaluri înregistrate în Liga 1, începând cu sezonul 2017/2018, nu mai puţin de 38 de remize. Nici acest an nu a început diferit: trei egaluri în primele patru runde, iar situaţia din clasament nu este una tocmai roz: trei puncte în patru runde, locul 13.

Afla mai multe despre: fotbal