VIDEO | FCSB - Hermannstadt 4-3. Roş-albaştrii, debut nebun de sezon! Florinel Coman, meci senzaţional! Vînă, pasă de gol la debut

FCSB a început cu dreptul campionatul şi a câştigat cu 4-3 meciul cu Hermannstadt, din prima etapă a Ligii I. Florinel Coman a fost omul meciului, cu gol şi pasă de gol, iar Vînă a debutat cu o pasă de gol pentru Dragoş Nedelcu.

Bogdan Andone a debutat cu dreptul în funcţia de ”principal” la FCSB, în Liga I. FCSB a câştigat cu 4-3 meciul cu Hermannstadt, o partidă în care roş-albaştrii au arătat excelent din punct de vedere ofensiv, dar în care au arătat destul de multe slăbiciuni în defensivă.

Florinel Coman a deschis scorul în minutul 23, din pasa lui Roman, iar apoi a trecut în rol de servant în minutul 30, când l-a servit ideal pe Hora. La pauză s-a intrat cu 2-1, după ce Tsoumou l-a învins pe Vlad cu un şut puternic, din întoarcere, din interiorul careului. Repriza a doua a adus şi mai multe goluri.

Mai întâi Dennis Man, în minutul 53, la prima atingere, a făcut 3-1, pentru ca sibienii lui Costel Enache să revină rapid în joc, în minutul 56, după reuşita lui Dandea. Nedelcu, din pasa lui Vînă, aflat la debutul pentru FCSB, a făcut 4-2, dar roş-albaştrii n-au terminat meciul fără emoţii.

Planic îl acroşează în careu pe Debeljuh, iar Feşnic acordă penalty. Vlad apără în faţa lui Dâlbea, dar mingea ajunge tot la sibieni, iar Debeljuh împinge balonul în poartă. 4-3 şi FCSB bifează prima victorie stagională, în timp ce Hermannstadt începe bine sezonul doar din punct de vedere al atacului, Enache având de lucrat mult la nivelul apărării.

LIVE VIDEO | FCSB - FC Hermannstadt 4-3 (Coman 23, Hora 30, Man 53, Nedelcu 80 / Tsoumou 45, Dandea 56, Debeljuh 90+3)

ECHIPELE DE START
FCSB: Vlad - Belu, Cristea, Planic, Bălaşa - Filip, Vână, F. Tănase - M. Roman, I. Hora, Coman
Rezerve: Bălgrădean - Nedelcu, Dumitru, Popescu, Perianu, Oaidă, Man
Antrenor: Bogdan Andone

Hermannstadt: Figueiredo - Măţel, Dandea, Luchin, Popovici - Dumitriu, Cordea, Dâlbea, Caiado - Tsoumou, Sîntean
Rezerve: Novo - Tătar, Stoica, Petrescu, Yazalde, Debeljuh, Buzan
Antrenor: Costel Enache

Min. 90+4: Final de meci.

Min. 90+3: GOOOL HERMANNSTADT! Vlad a reuşit să apere, dar sibienii marchează prin Debeljuh.

Min. 90+3: PENALTY RATAT HERMANNSTADT! VLAD APĂRĂ ŞUTUL LUI DÂLBEA!

Min. 90+2: Penalty pentru Hermannstadt, după un fault al lui Planic.

Min. 90: Trei minute suplimentare.

Min. 81: Schimbare la FCSB: Intră Oaidă şi iese Florinel Coman.

Min. 80: GOOOL FCSB! Nedelcu reuşeşte să înscrie, cu o lovitură de cap frumoasă, din centrarea lui Vînă.

Min. 79: OCAZIE FCSB! Florinel Coman are o incursiune spectaculoasă, trage bine, la colţul lung, dar Figueiredo scoate în corner.

Min. 77: OCAZIE FCSB! Vînă, cu capul, trimite excelent, dar portarul portughez al lui Hermannstadt are o intervenţie senzaţională.

Min. 66: OCAZIE FCSB! Florin Tănase scapă singur cu portarul Figueiredo, dar portarul sibienilor intervine salvator.

Min. 63: BARĂ FCSB! Iulian Cristea şutează violent în transversală!

Min. 56: GOOOL FCSB! Dandea înscrie cu o lovitură de cap, după o gravă eroare în defensiva FCSB.

Min. 55: OCAZIE IMENSĂ FCSB! Florin Tănase, dintr-o poziţie ideală, trage pe lângă poartă.

Min. 53: GOOOL FCSB! Man înscrie la prima atingere de balon, după o fază superbă a roş-albaştrilor.

Min. 52: Schimbare la FCSB: Intră Man şi iese Roman.

Min. 46: Schimbare la FCSB: Intră Nedelcu şi iese Filip.

Min. 46: A început repriza a doua.

Min. 45+1: Pauză.

Min. 45: GOOOL HERMANNSTADT! Tsoumou trage tare, din întoarcere, şi îl învinge pe Vlad.

Min. 30: GOOOL FCSB! Florinel Coman îi dă o pasă genială lui Hora, iar atacantul face 2-0.

Min. 26: OCAZIE FCSB! Roman, din poziţie bună, şutează slab, pe lângă poartă.

Min. 23: GOOOL FCSB! Roman îi pasează excelent lui Florinel Coman, iar ”Mbappe” înscrie cu un şut la colţul lâng.

Min. 10: OCAZIE HERMANNSTADT! Popovici trage bine, dar Vlad scoate cu o paradă excelentă.

Min. 8: Start modest de partidă.

Min. 1: A început meciul.

După un debut fără cusur, victorie la zero în faţa celor de la Milsami Orhei în turul 1 preliminar din UEFA Europa League, Bogdan Andone se află în faţa celui de-al doilea meci oficial la FCSB şi totodată primul pe banca "roş-albaştrilor" în Liga 1. Momentan tehnicianul în vârstă de 44 de ani primeşte încredere maximă din partea lui Gigi Becali şi nici nu trebuie să îşi facă griji în privinţa regulii jucătorilor sub 21 de ani, din moment ce în lotul FCSB sunt mai mulţi fotbalişti eligibili. Cel mai probabil, la fel ca în partida cu Milsami, Andrei Vlad va apăra poarta "roş-albaştrilor" în favoarea mult mai experimentatului său coleg, Cristian Bălgrădean.

LIVE VIDEO | FCSB - FC Hermannstadt, de la 21:00, în direct la Telekom Sport 1

FC Hermannstadt, care s-a salvat in extremis anul trecut de la retrogradare, a făcut multe mutări, atât pe banca tehnică, cât şi în lotul de jucători. În locul lui Vasile Miriuţă a venit Costel Enache, care a antrenat-o pe Astra Giurgiu în play-off şi îşi propune un obiectiv similar la Sibiu. La capitolul transferuri, Ousmane Viera este una dintre cele mai bune achiziţii făcute de sibieni. Totodată, un jucător trecut pe la FCSB, Srgian Luchin, a semnat cu Hermannstadt.

Partida de la Piteşti, care va avea loc la ora 21:00, va fi arbitrată de o brigadă condusă de la centru de Horaţiu Feşnic.

Afla mai multe despre: fcsbfc hermannstadtliga 1