VIDEO | FCSB se califică în sferturile Cupei României după 3-0 cu Timişoara. Toate fazele meciului sunt AICI!galerie foto

FCSB

FCSB reuşeşte să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a câştigat relativ uşor meciul cu ACS Poli, disputat la Timişoara.

Steliştii s-au impus cu 3-0. ”Bizonul” a deschis scorul în minutul 34, după ce a executat impecabil o lovitură de la 11 metri, obţinută tot de el. În repriza secundă a ieşit la rampă Cătălin Golofca, atacantul reuşind să marcheze primul său gol al FCSB, după o execuţie frumoasă. Scorul final, 3-0, a fost stabilit în minutele de prelungire, atunci când Daniel Benzar a marcat cu mult calm.

Timisoara - FCSB 0-3 (Gnohere 34, Golofca 55, D. Benzar 90+2)

ACS POLI (4-3-2-1): Straton - Creţu, Melinte, Cânu, Ciucur - Vaşvari, Artean, Munteanu - Bârnoi, Solijc - Drăghici
Rezerve: Smaranda, Haruţ, Curjuric, Abraw, Doman, Străuţ, Bocşan.
FCSB (4-2-3-1): Vlad - Pleaşcă, Larie, Jorge, Mario Mihai - Achim, Nedelcu - Golofca, Benzar, De Amorim - Gnohere
Rezerve: Stăncioiu, Nicola, Szecui, Pacionel, Coman, Stoican, Man.

Min 90+2. Daniel Benzar reuşeşte să rezolve cu calm o ocazie imensă de gol şi marchează fără emoţii!

Min 87. FCSB s-a ales cu un portar bun după meciul cu Timişoara. O nouă intervenţie bună a lui Andrei Vlad.

Min 85. Schimbare la FCSB. Iese Golofca şi intră Ianis Stoica (14 ani!!)

Min 81. Artean vede al doilea ”galben” şi este eliminat!

Min 77. Vaşvari şutează, mingea este deviată, însă Vlad este atent.

Min 68. Schimbare la FCSB: Dennis Man intră în locul lui Gnohere.

Min 55. GOOOOL FCSB. Golofca face 2-0 după a trimis o scăriţă peste Straton.

Min 49. Andrei Vlad are o intervenţie vitală, reuşind să respingă mingea într-o situaţie de 1 la 1.

Min 48. Schimbare la Timişoara. Melinte iese accidentat şi  intră Curjuric

Min 46. Florinel Coman intră în locul lui De Amorim.

Min 45+2. Golofca primeşte o pasă foarte bună de la Gnohere, însă fostul jucător al Botoşaniului este blocat de Melinte, care joacă într-un picior....

Min 34. GOOOOL FCSB! ”Bizonul” transformă lovitura de pedeapsă.

Min 32.  Penalty pentru FCSB. Gnohere este faultat în careu, iar Haţegan arată punctul cu var!

Min 23. Drăghici are o ocazie imensă de gol, însă Nedelcu respinge mingea în corner.

Min 12. Golofca este faultat în careu, însă arbitrul lasă jocul să continue, în ciuda protestelor steliştilor.

Min 1. A început meciul!

La toate casele de pariuri, cota pentru FCSB a urcat de la 1.60 la 2.20!

ACS Poli Timisoara - FCSB Cupa Romaniei. FCSB nu trece deloc printr-o perioadă bună, având o serie de trei înfrângeri consecutive, fără gol marcat: 0-1 cu CSM Poli Iaşi, 0-2 cu Viktoria Plzen în Liga Europa şi 0-2 cu Astra, în ultima etapă a Ligii 1. Statistica spune că este o serie pe care Steaua nu a mai întâlnit-o niciodata în ultimii 50 de ani. Ultima dată când s-a întâmplat ca steliştii să aibă trei înfrângeri la rând, făra gol marcat, a fost în sezonul 1966-1967! Atunci Steaua pierdea cu Dinamo Piteşti, Progresul Bucureşti şi Strasbourg fără să marcheze vreun gol!

LIVE VIDEO Timisoara - FCSB Cupa Romaniei. În precedenta fază a competiţiei, FCSB a reuşit să treacă de Sănătatea Cluj, scor 6-1. De partea cealaltă, ACS Poli Timişoara a reuşit să învingă rivala locală, Poli Timisoara, după o victorie la limită, scor 1-0. Dacă FCSB are o serie de trei înfrângeri la rând, echipa pregătită de Ionuţ Popa vine după trei remize consecutive: 1-1 cu FC Viitorul, 1-1 cu FC Botoşani şi 1-1 cu Juventus Bucureşti. Timişoara are o apărare destul de modestă pe teren propriu, având o serie de patru meciuri consecutive în care a luat cel puţin un gol acasă.

LIVE VIDEO Timisoara - FCSB Cupa Romaniei. Steaua a câştigat la limită precedentele două meciuri cu Timişoara, de fiecare dată cu 1-0. De-a lungul istoriei, cele două formaţii s-au întâlnit de patru ori, Timişoara câştigând o singură dată, iar celălat meci terminându-se la egalitate, scor 0-0.

Afla mai multe despre: fcsbtimisoaracupa romanieilive video