VIDEO | FCSB se impune la Mediaş şi urcă pe locul 4 în Liga 1. Gol de generic marcat de Vînă

FCSB

Gaz Metan şi FCSB s-au înfruntat, sâmbătă seară, la Mediaş, într-o partidă din etapa a 9-a a play-off-ului Ligii 1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Ionuţ Vînă, în minutul 22, printr-o execuţie de excepţi.e

VIDEO | Gaz Metan - FCSB 0-1 (Vînă 22)

Echipele de start

Gaz Metan: Pleşca - Butean, Constantin, Larie, Velisar - Droppa, Gabriel, Chamed, Ciocan, Trif - Cardoso
Rezerve: Popa, Avram, Dogaru, Popa, Nielsen, Diakota

FCSB: Vlad - Pantea, Iulian Cristea, Miron, Panţâru - Ov. Perianu, Moruţan, Vînă - Niţă, Ad. Petre, Dumitru
Rezerve: Udrea, Soiledis, Olaru, Pandele, Tand, Istrate

Min 71. Gaz Metan trece pe lângă egalare. Droppa a fost la un pas de gol

Min 64. Ocazie uriaşă pentru FCSB! Moruţan scapă singur spre poartă, dar nu reuşeşte să înscrie

A început repriza a doua

Min 32. Bară Gaz Metan! Cardoso prinde un şut sănătos, dar bara îl salvează pe Andrei Vlad

Min 22. GOOOOOL FCSB!!! Ionuţ Vînă are o execuţie magnifică şi îl lasă fără replică pe portarul Răzvan Pleşca. ”Aproape că este un şut imparabil!” spune şi comentatorul Telekom Sport, Emil Grădinescu.

Min 19. Gazdele solicită lovitură de la 11 m după contactul dintre Butean şi Miron

Min 2. Chiar în startul meciului, Ciocan putea marca pentru formaţia gazdă

Min 1. A început meciul de la Mediaş

Sâmbăta aceasta se întâlnesc echipele aflate în cea mai slabă formă din partea de top a campionatului României. FCSB se află pe locul 5 cu 28 de puncte, în timp ce Gaz Metan Mediaş ocupă poziţia a 6-a cu 25 de puncte. Ce-i drept, roş-albaştrii au un meci mai puţin, după ce partida de pe teren propriu contra celor de la CFR Cluj a fost amânată.

În ultimele cinci meciuri, FCSB a făcut două egaluri şi a pierdut de trei ori. De cealaltă parte, Gaz Metan Mediaş a obţinut doar un singur punct din ultimele cinci confruntări. Dacă roş-albaştrii şi-au asigurat calificarea în preliminariile Europa League, după ce au cucerit primul trofeu după cinci ani, Cupa României, în faţa celor de la Sepsi OSK (scor 1-0 pentru FCSB), medieşenii păstrează şanse cel puţin teoretice pentru a prinde un loc în cea de-a doua competiţie europeană.

Gaz Metan - FCSB, LIVE VIDEO pe Telekom Sport 1, astăzi, de la ora 21:00

FCSB a anunţat că va menaja pentru această partidă nume grele din echipă precum: Valentin Creţu, Ovidiu Popescu, Florinel Coman, Florin Tănase şi Dennis Man. Totuşi medieşenii nu vor avea o misiune uşoară. Vor întâlni jucători de perspectivă, motivaţi să îi arate lui Toni Petrea de ce sunt în stare, cum ar fi Pantea, Perianu, Niţă sau Dumitru. Puştii roş-albaştrilor au arătat deja în manşa tur a semifinalei cu Dinamo, scor 3-0 pentru FCSB, că deşi nu au experienţă în confruntările cu formaţii din Liga 1, pot fi capabili să producă surprize.

Ultimul meci dintre cele două echipe a fost o remiză spectaculoasă, în etapa a 4-a din play-off, scor 2-2, pe terenul celor de la FCSB. Tănase a deschis scorul, în minutul 12, pentru roş-albaştri iar Sergiu Buş, transferat ulterior de Gigi Becali, a restabilit egalitatea pentru medieşeni, în minutul 57. Finalul a fost de infarct pentru suporterii ambelor echipe. Adrian Petre părea să le aducă cele trei puncte roş-albaştrilor, graţie golului marcat din penalty în minutul 93, însă Juel-Nielsen a stabilit scorul final al partidei fix la faza următoare.

Echipe probabile

• Gaz Metan (4-2-3-1): 12. Pleşca - 21. Butean, 23. M. Constantin, 25. Larie, 2. De Moura - 4. R. Popa, 6. Droppa - 44. Ciocan, 7. Chamed, 98. Velisar - 27. Cardoso
  • Rezerve: 99. A. Popa, 5. Nielsen, 14. E. Avram, 16. D. Nicula, 19. Trif, 24. R. Romeo, 30. D. Cristea, 80. S. Drăghici
  • Absenţi: Batista, Pleaşcă, Fofana, N. Roşu, Costea, Ely, Hora, S. Buş (toţi la final de contract), Diakota (accidentat)

• FCSB (4-3-3): 99. A. Vlad - 28. Pantea, 17. I. Cristea, 4. A. Miron, 3. Panţîru - 11. Moruţan, 25. Perianu, 20. Vînă - 92. Ad. Niţă, 19. Ad. Petre, 22. C. Dumitru
  • Rezerve: 33. R. Udrea, 18. Soiledis, 27. Olaru, 29. Pandele, 31. Istrate, 32. Tand
  • Absenţi: V. Creţu, Ov. Popescu, Fl. Coman, Fl. Tănase, Man (menajaţi), Al. Stan, Nedelcu, I. Filip, Oiadă (accidentaţi)

Stadion: „Gaz Metan” (Mediaş)

Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj) / Asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj) şi Valentin Avram (Bucureşti)

Cele mai importante faze vor fi LIVE VIDEO pe site-ul telekomsport.ro.

Afla mai multe despre: fcsbgaz metanliga 1