VIDEO | Federer, în lacrimi după trofeul 103 din carieră. A câştigat pentru a 10-a oară la Basel

Tenismenul elveţian Roger Federer, locul 3 ATP şi deţinătrul trofeului, l-a învins, duminică, pe australianul Alex de Minaur, locul 28 ATP, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de 500 de puncte de la Basel.

Federer a câştigat pentru a zecea oară turneul din oraşul lui natal, după un meci care a durat 68 de minute. La Basel, el a jucat 13 finale la rând, 15 în total (75 victorii şi 9 înfrângeri, 24 de succese la rând).

Jucătorul de 38 de ani a obţinut, duminică, trofeul cu numărul 103 din carieră, al patrulea din acest an.

Alex de Minaur, 20 de ani, a jucat a şasea finală din carieră. El are în palmares trei trofee, toate obţinute în acest an.

Învingătorul de la Basel primeşte 430.125 de euro şi 500 de puncte ATP, iar învinsul, 216.025 de euro şi 300 de puncte ATP.

DOMINIC THIEM A CÂŞTIGAT TURNEUL DE LA VIENA

Thiem, 26 de ani, s-a impus după un meci care a durat două ore şi 25 de minute, câştigând pentru prima dată turneul din capitala ţării sale, al XVI-a turneu din carieră, al cincilea în acest an.

Schwartzman, 27 de ani, are trei trofee în carieră şi a mai jucat alte patru finale (inclusiv cea de duminică).

Învingătorul de la Viena primeşte 474.295 de euro şi 500 de puncte ATP, iar învinsul, 283.205 de euro şi 300 de puncte ATP.

Afla mai multe despre: roger federer