VIDEO | Final dramatic în derby-ul nordului Londrei: Tottenham - Arsenal 1-1. Aubameyang a ratat penalty în prelungiri

Premier League

Tottenham Hotspur a încheiat la egalitate, sâmbătă, pe Wembley, scor 1-1, derby-ul nordului Londrei cu Arsenal, în etapa a 29-a din Premier League.

Aaron Ramsey a deschis scorul pentru Arsenal, în minutul 16, pe contraatac, după o pasă a lui Lacazette. Mijlocaşul galez a scăpat singur cu Hugo Lloris, l-a driblat pe portarul marii rivale şi a marcat.

Harry Kane a restabilit egalitatea în minutul 74, din lovitură de la 11 metri. Arsenal a avut şansa de a-şi trece în cont toate cele trei puncte, în prelungirile întâlnirii, însă Pierre-Emerick Aubameyang a ratat un penalty pe care tot el l-a obţinut.

În minutul 90+5, Torreira a fost eliminat direct pentru o intrare dură asupra lui Rose.

În urma acestei remize, Tottenham rămâne pe poziţia a treia, cu 61 de puncte, în timp ce Arsenal se află pe locul al patrulea, cu 57 de puncte.

Afla mai multe despre: arsenal