VIDEO | Finală de cinci stele în UEFA Champions League! Bayern a învins-o la scor de neprezentare pe Lyon şi mai are un singur hop până la marele trofeu. PSG - Bayern se joacă duminică, la Telekom Sport

Bayern Munchen a învins-o pe Lyon, scor 3-0 şi s-a calificat în finala UEFA Champions League, acolo unde va juca împotriva lui Paris Saint-Germain. Lyon a avut şanse mari de a marca, dar francezii s-au resemnat după ce Gnabry a marcat de două ori în prima repriză.

VIDEO | Bayern Munchen - Lyon 3-0 (Gnabry 18, 33, Lewandowski 88)

ECHIPELE DE START

• Bayern: Neuer - Kimmich, Boateng, Alaba, Davies - Thiago, Goretzka - Perisic, Muller, Gnabry - Lewandowski
  • Lyon: Anthony Lopes - Denayer, Marcal, Marcelo - Dubois, Caqueret, Bruno Guimaraes, Aouar, Cornet - Depay, Ekambi

Min. 88: GOOOOOOL Bayern! Nu putea lipsi el! Lewandowski a înscris cu o lovitură de cap după o centrare a lui Kimmich.

Min. 58: Ocazie Lyon! Ekambi a avut şansa de a reduce din diferenţă, dar a ratat incredibil.

Min 33: GOOOOOOL Bayern! Lewandowski ratează uluitor, însă Gnabry este pe fază şi trimite mingea în poartă.

Min. 18: GOOOOOOL Bayern! Gnabry a înscris după o acţiune personală superbă.

Min. 17: Ocazie Lyon! Uluitoare şansa ratată de Toko Ekambi, care a trimis în bară.

Min. 10: Ocazie Bayern! Goretzka a fost la un pas să trimită mingea în poartă, dar Anthony Lopes a fost pe fază.

Min. 4: Ocazie Lyon! Depay a scăpat singur spre poarta lui Neuer, nu a reuşit să treacă de portarul germanilor şi a tras în plasa exterioară.

După 8-2 cu Barcelona, Bayern Munchen se pregăteşte să facă din nou show în "competiţia stelelor". De data aceasta, bavarezii îi vor avea ca adversari pe cei de la Lyon, francezii care au surclasat "cetăţenii" lui Pep Guardiola în sferturile de finală, iar miza este uriaşă: un loc în finala UEFA Champions League.

Înainte de duelul de miercuri seară, Rudi Garcia are adevărate dureri de cap în ceea ce priveşte primul "11" pe care îl va trimite în partida de la Lisabona. În precedentele două partide, cu Juventus şi City, a fost titularizat Karl Toko Ekambi, însă Dembele a intrat de pe bancă şi a marcat o "dublă" cu City, care i-a asigurat calificarea echipei lui Tătăruşanu în semifinala competiţiei. Totodată, este de aşteptat ca tânărul Maxence Caqueret să rămână în linia de mijloc, alături de Bruno Guimaraes şi Houssem Aouar.

La Bayern, au revenit la antrenamente Pavard şi Kingsley Coman, însă niciunul nu va fi trimis din primul minut cu Lyon. Hansi Flick îi va da credit în continuare lui Ivan Perisic, care a marcat cu Barcelona, în timp ce în banda dreapta a apărării va fi, din nou, retras Joshua Kimmich.

LIVE VIDEO | Bayern Munchen - Lyon. ECHIPELE PROBABILE

• Bayern (4-2-3-1): Neuer - Kimmich, Boateng, Alaba, Davies - Goretzka, Thiago - Gnabry, Muller, Perisic - Lewandowski
  • Lyon (3-5-2): Anthony Lopes - Denayer, Marcelo, Marcal - Dubois, Caqueret, Aouar, Cornet - Ekambi, Depay

Afla mai multe despre: bayernlyonuefa champions league