VIDEO | Fiorentina - Inter 3-3. Meci nebun în Serie A, decis de VAR! Gazdele au egalat în minutul 101

Fotbal

În ultima partidă de duminică din Serie A, Fiorentina a întâlnit pe teren propriu Inter Milano, într-o partidă decisă de VAR

Partitura meciului a fost decisă încă din primele secunde, după deschiderea de scor a lui Giovanni Simeone. Fiorentina însă nu a mai contat după primul gol, iar Inter s-a desprins şi la 3-1. Speranţele gazdelor au revenit odată cu golul superb al lui Muriel din minutul 75, iar partida a fost decisă de golul din penalty al lui Veretout din minutul 101. Partida încheiată în minutul 103 a avut nu mai puţin de cinci goluri decise cu sistemul de arbitraj sportiv.

În urma acestui rezultat, Inter rămâne pe locul 3, cu 47 de puncte, în timp ce Fiorentina urcă pe 9, cu 36 de puncte.

VIDEO | Fiorentina - Inter 3-3
Au marcat: Simeone 1', Muriel 75', Veretout 101' / Vecino 5', Politano 40', Persic 52'

• Fiorentina: Lafont - Laurini, Ceccherini, Hugo, Biraghi - Veretout, Benassi, Fernandes - Chiesa, Gerson - Simeone
  • Inter: Handanovic - D'Ambrosio, de Vrij, Skriniar, Dalbert - Vecino, Brozovic - Politano, Nainggolan, Perisic - Martinez

Min. 101: GOOOL Fiorentina! Veretout egalează din penalty după ce jucătorii lui Inter au contestat îndelung faza.

Min. 75: GOOOL Fiorentina! Muriel transformă super o lovitură liberă. Mingea s-a oprit în vinclul în porţii.

Min. 52: GOOOL Inter! Penalty-ul executat de Perisic este atins de Lafont, dar cu toate acestea mingea intră în poartă.

Min. 40: GOOOL Inter! Politano trece de câţiva adversari, şutează, iar Lafont nu are nicio şansă de a mai salva.

Min. 5: GOOOL Inter! Oaspeţii au restabilit egalitatea după doar câteva minute, prin golul lui Vecino.

Min. 1: GOOOL Fiorentina! Gazdele deschid scorul prin Simeone după doar câteva secunde.

Fiorentina luptă pentru un loc de Europa League, în timp ce rivala sa din această seară are nevoie de victorie pentru a se depărta de AC Milan, care se află acum la un singur punct în spate.

Fiorentina s-a impus doar o singură dată pe teren propriu, în ultimele şapte etapa, 3-1 cu Empoli, a remizat de patru ori şi a înregistrat două eşecuri.

Pioli nu-i poate miza pe Mirallas şi Pezzella în duelul de pe teren prorpiu cu Inter.

De partea cealaltă, Inter vine cu un moral foarte bun. Cele patru victorii consecutive ale nerazzurrilor au mai detensionat unpic atmosfera din vestiar. Echipa lui Spalletti spaleti vine după o victorie uriaşă în Europa League, 4-0 cu Rapid Viena.

Icardi e, în continuare, în afara lotului, dar Lautaro Martinez a demonstrat că-l poate înlocui cu succes.

Inter a înregistrat doar două succese în ultimele 7 deplasări: 1-0 cu Parma şi Empoli.

Afla mai multe despre: interfiorentinaserie a