VIDEO | Formula 1 - Pierre Gasly, câştigător în Marele Premiu al Italiei, la Monza! Primul francez care se impune în circuit după 24 de ani

Formula 1

Francezul Pierre Gasly (24 de ani) a câştigat prima sa cursă din cariera în Formula 1, duminică, în Marele Premiu al Italiei, de la Monza.

Pierre Gasly este primul francez care reuşeşte să câştige o cursă de Formula 1 după 24 de ani, din 1996, atunci când se impunea Olivier Panis la Monaco. Gasly avea doar trei luni când Panis câştiga cursa de la Monaco.

Gasly, succes neaşteptat în Italia

Pilotul francez al echipei Alpha Tauri, Pierre Gasly, a câştigat Marele Premiu al Italiei, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurată, duminică, la Monza. El a fost urmat de spaniolul Carlos Sainz jr. (McLaren-Renault) şi de canadianul Lance Stroll (Racing Point).

Gasly, 24 de ani, a reuşit primul său succes în Marele Circ, după o cursă marcată de incidente. Mai întâi, Sebastian Vettel (Ferrari) a abandonat, în turul 7, din cauza unor probleme la frâne. Apoi, în turul 20, danezul Kevin Magnussen (Haas) a oprit monopostul pe marginea circuitului, abandonând şi el. Cursa a fost neutralizată cu safety car.

Deoarece maşina Haas fusese oprită într-o zonă periculoasă, linia boxelor a fost închisă. Liderul cursei, britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole-position, şi italianul Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) au intrat la boxe să schimbe pneurile şi au fost penalizaţi cu "stop and go" zece secunde.

Cei doi nu au apucat să efectueze opririle de penalitate, pentru că monopostul Ferrari, pilotat de monegascul Charles Leclerc, a percutat cu putere zidul de protecţie al pistei, format din cauciucuri. Pilotul a ieşit singur din monopost, a fost dus la centrul medical al circuitului, dar sportivul nu are probleme de sănătate. Neutralizată iniţial cu Safety Car, cursa a fost oprită cu steagul roşu, pentru refacerea zidului de protecţie.

MP al Italiei a fost reluat cu turul 28/53 după o jumătate de oră, cu un nou start de pe grilă.

Lewis Hamilton, aflat la conducere în momentul opririi cursei, a plecat primul de pe grilă, urmat de canadianul Lance Stroll (Racing Point) şi de francezul Pierre Gasly (Alpha Tauri).

Stroll a repornit slab în cursă şi a fost întrecut de mai mulţi piloţi, apoi Hamilton a intrat la boxe pentru a-şi ispăşi pedeapsa. El a revenit pe ultimul loc şi a început o cursă de recuperare, lăsându-l în frunte pe Gasly.

Francezul a condus perfect şi, deşi a avut o mică presiune pe final din partea lui Sainz, a trecut primul linia de sosire, iar Stroll a fost al treilea.

Pe locul al patrulea s-a clasat britanicul Lando Norris (McLaren-Renault).

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a abandonat şi el în partea a doua a cursei, iar al doilea pilot Mercedes, finlandezul Valtteri Bottas, plecat de pe poziţia secundă a grilei, a făcut o cursă cenuşie şi a trecut linia de sosire al cincilea.

Hamilton a recuperat numai până la locul al şaptelea, după australianul Daniel Ricciardo (Renault), clasat al şaselea.

Pe locurile 8-10 s-a clasat în ordine francezul Esteban Ocon (Renault), rusul Danil Kviat (Alpha Tauri) şi mexicanul Sergio Perez (Racing Point).

În clasamentul general al piloţilor, Hamilton este lider, cu 164 de puncte, urmat de Bottas, cu 117 de puncte, şi de Verstappen, cu 110 puncte. La constructori, Mercedes a acumulat 281 de puncte, fiind urmată de Red Bull, cu 158 de puncte şi de McLaren, cu 98 de puncte.

Următoarea etapă, Marele Premiu al Toscanei, va avea loc week-end-ul viitor, la Mugello şi va fi transmis în direct la Telekom Sport.

• 6. Norris

Britanicul Lewis Hamilton este ultimul în acest moment ca urmare a penalizării primite

Update 17:22 Cursa s-a reluat, dar Hamilton, liderul cursei, are probleme. Britanicul  a fost penalizat cu 10 secunde pentru că a intrat neregulamentar la boxe. Britanicul a contestat decizia, dar fără succes.

Update 16:51 Avem steag roşu! Incidentul în care a fost implicat Leclerc aduce repercusiuni

Update 16:50 La jumătatea cursei, Charles Leclerc abandonează după un incident înspăimântător. Probabil vom avea Safety car sau chiar va apărea steagul roşu

• 6. Bottas

Update 16:20 Probleme mari pentru Vettel, care este nevoit să abandoneze în turul 7

Update 16:18 Ordinea în cursă este următoarea:

• 1. Lewis Hamilton
  • 2. Carlos Sainz
  • 3. Lando Norris
  • 5. Daniele Ricciardo
  • 6. Valteri Bottas

Update 16:14 Start senzaţional de cursă! Albon taie prima şicană, Daniel Ricciardo pleacă perfect! Lando Norris a trecut de Valtteri Bottas, care mai pierde o poziţie şi în faţa lui Sergio Perez. Bottas se pare că are probleme, există posibilitatea ca pneul său să fi fost înţepat uşor

Update 16:10  S-a plecat în turul de încălzire. Ne pregătim de Marele Premiu al Italiei. Hamilton, pare marele favorit!

Lewis Hamilton (Mercedes) va pleca din pole position în Marele Premiu al Italiei. A fost al 94-lea pole position din cariera campionului mondial şi al 7-lea la Monza.

Piloţii lui Ferrari, Sebastian Vettel şi Charles Leclerc, nu s-au calificat în runda a treia a calificărilor, germanul terminând pe locul 17 în prima rundă şi ratând calificarea în runda a doua. Monegascul Charles Leclerc a terminat pe 13 în runda a doua din calificări, iar Ferrari a rămas fără piloţi în Q3, unde au mers doar primii zece din runda a doua a calificărilor.

Afla mai multe despre: lewis hamilton