VIDEO | Fotbal la foc automat în Champions League! Real Madrid a revenit de la 0-2, Bayern a câştigat greu la Moscova, iar Atalanta şi Ajax au făcut spectacol în meciul direct

Etapa a doua din UEFA Champions League, faza grupelor, a oferit noi meciuri spectaculoase, în direct la Telekom Sport. Real Madrid a fost aproape de înfrângere în Germania, dar s-a salvat în prelungiri. Bayern a câstigat greu în Rusia, iar Liverpool a învins-o pe Midtyljjand folosind mai multe rezerve. Toate rezumatele le găseşti mai jos.

Lokomotiv Moscova - Bayern 1-2

Bayern Munchen a mai bifat o victorie în grupa A din Champions League. Campioana Europei a deschis repede scorul la Moscova, in meciul cu Lokomotiv. Goretzka a punctat în minutul 13. Bavarezii au continuat să atace, iar în partea secundă Istvan Kovacs a dictat penalty la pătrunderea lui Lewandowski, însă decizia sa a fost anulată din camera VAR. Lokomotiv a reacţionat şi a egalat pe contraatac prin Miranciuk. Bayern a reuşit să câştige graţie unui gol reuşit de Kimmich, al cărui şut l-a lăsat spectator pe portarul ruşilor.

Atletico Madrid - Salzburg 3-2
În celălalt meci din grupă, Atletico Madrid şi Salzburg au oferit o partidă spectaculoasă. Llorente a deschis scorul pentru madrileni, dar la pauză s-a intrat la egalitate. Sloboslai, noua minune a fotbalului maghiar, a reuşit să-l învingă pe Oblak. Imediat după reluare, Berisha a produs surpriza pe Metropolitano: a adus-o pe Salzburg în avantaj. Finalul i-a aparţinut lui Joao Felix. Puştiul de 125 de milioane de euro a reuşit prima sa dublă în UEFA Champions League, iar echipa lui Simeone a bifat primele trei puncte în grupă.

Sahtior - Inter 0-0
Inter a rămas fără victorie şi după a doua etapă a grupei. Echipa lui Conte a dominat clar meciul de la Kiev cu Şahtior, dar nu a reuşit să înscrie. Barella şi Lukaku au fost cel mai aproape. Amândoi au lovit transversala porţii lui Trubin, ambele faze în prima repriză. S-a terminat 0-0, iar Şahtar are patru puncte după primele două runde, iar Inter doar două.

Gladbach - Real Madrid 2-2
În aceeaşi grupă, Real Madrid a salvat un punct în prelungirile meciului din deplasare cu Gladbach. Marcus Thuram a marcat o dublă în poarta galacticilor, câte unul pe repriză. La trei zile după victoria din Clasico, Real a revenit fantastic. Benzema a redus din diferenţă după o pasă de la Casemiro şi după o execuţie spectaculoasă. În prelungiri, mijlocaşul brazilian a marcat, iar Real a scăpat de ruşinea unui start cu două înfrângeri în primele două meciuri din grupă.

Liverpool - Mitdjylland 2-0
Liverpool nu a avut un meci uşor cu Mitdjylland , dar s-a impus şi are maximum de puncte după două runde. Golurile au venit în partea a doua. Portughezul Jota a marcat pentru prima dată în Champions League. În final, salah a obţinut un penalty şi tot el l-a transformat, iar Liverpool - Mitiland s-a terminat 2-0.

Atalanta - Ajax Amsterdam 2-2
În celălalt meci al grupei, Atalanta şi Ajax şi-au respectat statutul de echipe spectaculoase şi au oferit un meci frumos. Lăncierii au condus cu 2-0 la pauză, după două reuşite venite repede una după alta. Tadic a deschis scorul din penalty la primul meci de Champions jucat vreodată la Bergamo. O gafă a lui Sportiello i-a permis lui Traore să majoreze scorul. Atalanta a revenit în repriza a doua. Zapata a punctat de două ori în şase minute, iar italienii sunt pe doi în grupă, cu patru puncte.

Marseille - Manchester City 0-3
City a dus seria de înfrângeri cosecutive ale lui Marseille în Champions League la 11. Feran Torres a marcat primul pe Velodrome, după o pasă a lui De Bruyne.

Borussia Monchengladbach - Real Madrid, 2-2 (Thuram 33, 59 / Benzema 88, Casemiro 92), Telekom Sport 1

• Gladbach: Sommer - Lainer, Ginter, Elvedi, Bensebaini - Hofmann, Kramer, Neuhaus - Stindl - Thuram, Plea
  • Real Madrid: Courtois - Lucas Vazquez, Sergio Ramos, Varane, Mendy - Kroos, Casemiro, Valverde - Asensio, Benzema, Vinicius

Min 92. GOOOOL Real Madrid!!! Casemiro marchează pentru 2-2. Revenire incredibilă a madrilenilor

Min 88. GOOOOL Real Madrid!! Karim Benzema reduce din handicap din pasa lui Casemiro. Real Madrid spera pe acest final de meci

Min 66. Real Madrid nu îşi revine! Germanii au avut şansa golului trei

Min 59. GOOOOOL Monchengladbach!! Socul continuă în Germania!! Real Madrid poate pierde al patrulea meci consecutiv in UEFA Champions League, ceea ce nu s-a mai întâmplat niciodată. Marcus Thuram face dubla pentru formaţia gazdă.

Min. 33 GOOOL Monchengladbach! Thuram deschide scorul, după ce apărarea lui Real Madrid a fost prinsă descoperită.

Marseille - Manchester City, 0-3 (Torres 18, Gundogan 76, Sterling 81), Telekom Sport 2

• OM: Mandanda - Balerdi, Alvaro, Caleta-Car - Sakai, Kamara, Rongier, Amavi - Cuisance, Thauvin, Radonjic
  • Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Laporte, Zinchenko - Gundogan, Rodri, Torres - De Bruyne - Foden, Sterling

Min 81. GOOOOOL City!! Este rândul lui Raheem Sterling. "Cetăţenii" se distanţează pe tabela de marcaj la trei goluri

Min 76. GOOOOL City! Marchează Gundogan pentru formaţia britanică

Min. 18 GOOOL Manchester City. Francezii greşesc în apărare, De Bruyne recuperează şi pasează pentru Torres, care marchează din faţa porţii.

Liverpool - Midtjylland, 2-0 (Jota 55, Salah 92), Telekom Sport 3

• Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold - Fabinho, Gomez, Robertson - Henderson, Milner - Shaqiri, Minamino, Jota - Origi
  • Midtjylland: Andersen - Andersson, Sviatchenko, Scholz, Paulinho - Onyeka, Cajuste - Dreyer, Sisto, Mabil - Kaba

Min 90+2 GOOOL Liverpool! Mo Salah transformă o lovitură de la 11 metri

Min 55. GOOOL Liverpool! Diego Jota deschide scorul pentru cormorani

FC Porto - Olympiacos 2-0 (Vieira 11, Oliveira 85)

• FC Porto: Marchesin - Manafa, Mbemba, Pepe, Sanusi - Oliveira, Uribe - Corona, Vieira, Otavio - Marega
  • Olympiakos: Jose Sa - Rafinha, Semedo, Cisse, Holebas - M'Vila, Bouchalakis - Randjelovic, Valbuena, Masouras - El Arabi

Min 85. GOL FC Porto! Sergio Oliveira dublează avantajul formaţiei gazdă

Min. 1 GOL FC Porto! Vieira marchează, după o gafă în apărarea grecilor.

Atalanta - Ajax 2-2 (Zapata 54, 60 / Tadic 30, Traore 38)

• Atalanta: Sportiello - Toloi, Romero, Djimsiti - Hateboer, Pasalic, Freuler, Gosens - Ilicic, Gomez - Zapata
  • Ajax: Onana - Mazraoui, Schuurs, Blind, Tagliafico - Klaasen, Tadic, Gravenberch - Antony, Traore, Neres

Min 60. GOOOL Atalanta! Revenire senzaţională a italienilor care marchează pentru 2-2 prin Duvan Zapata

Min 54. GOOOL Atalanta! Duvan Zapata marchează pentru formaţia italiană şi reduce din handicap

Min. 38 GOOOL Ajax! Neres trimite în faţa porţii, iar Traore face 2-0!

Min. 30 GOOOL Ajax! Tadic deschide scorul din penalty.

Atletico Madrid - Salzburg 3-2 (Llorente 29, Joao Felix 52, 85 / Szoboszlai 41, Berisha 47)

• Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Felipe, Lodi - Correa, Koke, Herrera, Llorente - J. Felix, L. Suarez
  • Salzburg: Stankovic - Kristensen, Ramalho, Wober, Ulmer - Mwepu, Camara, Junuzovic, Szoboszlai - Daka, Berisha

Min 85. GOOOOOL Atletico Madrid!! Joao Felix marchează al treilea gol al echipei sale şi al doilea gol al său

Min 52. GOOOL Atletico Madrid! Spaniolii reuşesc să egaleze aproape imediat prin Joao Felix

Min 47. GOOL Salzburg! Formaţia austriacă trece în avantaj pe Wanda Metropolitano. Debut execlent de repriză pentru Salzburg. Berisha este autorul golului

Min. 41 GOOOL Salzburg! Szoboszlai egalează cu un şut elegant, după un lanţ de greşeli al spaniolilor.

Min. 29 GOOOL Atletico! Llorente finalizează frumos din afara careului.

Lokomotiv Moscova - Bayern Munchen 1-2 (Miranchuk 70 / Gortezka 13, Kimmich 79)

• Lokomotiv Moscova: Guilherme - Zhivoglyadov, Corluka, Paim, Rybus - Ignatjev, Magkeev, Miranchuk - Krychowiak, Smolov - Ze Luis
  • Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Sule, Alaba, Hernandez - Kimmich, Goretzka - Muller, Tolisson, Coman - Lewandowski

Min 80. Gol Bayern! Joshua Kimmich înscrie printr-o execuţie magnifică

Min 70. Gol Lokomotiv! Miranchuk restabileşte egalitatea

Min 13. Gol Bayern! Leon Goretzka reia cu capul centrarea lui Benjamin Pavard. Oaspeţii conduc la Moscova