VIDEO Gabi Tamaş a lăsat de înţeles că se retrage: „De ce să intru în spital pentru fotbal? Mi s-a luat, mă duc acasă!”

FC Voluntari s-a impus în meciul tur al barajului pentru menţinerea în Liga I, împotriva echipei Dunărea Călăraşi, scor 2-1.

La finalul partidei, Gabi Tamaş (37 de ani), fundaşul lui Voluntari, a vorbit despre meci şi a lăsat de înţeles că se va retrage după acest sezon.

„Am intrat în jocul lor în prima repriză, dar per total am meritat victoria. Ne bucurăm că am câştigat. După atâtea meciuri mai apare şi oboseala. Eu am greşit la primul gol. Presiune a fost mereu la club, era frica asta de retrogradare.

Şi la baraj sunt emoţii, am eu emoţii la 38 de ani. E ruşinos să retrogradezi, dar am jucat foarte bine după pauză. Este o diferenţă între Liga 1 şi Liga 2, jucătorii sunt mult mai tehnici la Liga 1. Calificarea nu este jucată.

„Mă duc acasă, de ce să nu pot să stau departe de fotbal? Uitaţi de mine”

Nu ştiu cum va arăta viitorul meu. Aştept să terminăm, să dea Dumnezeu să nu retrogradăm. Sunt şanse mai mari să mă retrag, poate a venit vremea. Mi s-a cam luat toată energia. De ce să intru în spital pentru fotbal? Poate nu am nervii necesari să mai joc. Mă duc acasă, de ce să nu pot să stau departe de fotbal? Mă gândesc să mă duc acasă, să uitaţi de mine. Nu mă văd antrenor sau conducător, mi s-a luat. Sunt eu supărat, mi s-a luat", a spus Tamaş, după victoria cu Dunărea Călăraşi.
Înainte de Voluntari, fundaşul central a jucat în Liga 2, la U Cluj, din august 2020 până în februarie 2021. FC Voluntari este a 15-a echipă din cariera lui Tamaş.

Tamaş are 7 trofee în carieră: o Supercupă a României cu Dinamo, 2 Cupe ale României cu Dinamo, o Cupă a României cu Steaua, un titlu de campion al Ligii 1 cu Steaua, o Cupă a Israelului cu Hapoel Haifa şi o Supercupă a Israelului tot cu Hapoel Haifa.

Afla mai multe despre: gabi tamasvoluntari