VIDEO | Galezi de neoprit! Ţara Galilor - Africa de Sud 20-11

Rugby

Echipa de rugby a Ţării Galilor a ajuns la nouă victorii consecutive după ce a învins şi Africa de Sud, sâmbătă, într-un meci test disputat pe Millennium Stadium din Cardiff. A fost 20-11 pentru dragoni.

Ţara Galilor a reuşit al patrulea succes consecutiv în meciurile contra Africii de Sud. Pe teren propriu galezii s-au impus cu 20 - 11 după o primă repriză foarte bună. Conduceau cu 14-0 după doar 17 minute. Eseurile reuşite de Francis şi Williams au făcut diferenţa. Sud-africanii au reuşit să pună doar 3 puncte pe tabelă în primele 40 de minute, dar s-au apropiat de adversari după ce au izbutit o încercare la un sfert de oră de la startul părţii secunde. Dan Biggar a securizat victoria gazdelor cu două lovituri de pedeapsă transformate, iar Ţara Galilor a încheiat în stil de mare echipă o toamnă în care a mai învins Scoţia, Australia şi Tonga.

LIVE VIDEO | Ţara Galilor - Africa de Sud, de la 19:20, la Telekom Sport 3

Galezii au victorii pe linie în această toamnă, învingând rând pe rând Scoţia, scor 21-20, Australia, scor 9-6, şi Tonga, scor 74-24. La rândul lor, "Springboks" au învins în această lună Scoţia, scor 26-20, Franţa, scor 29-26, după ce, tot în noiembrie, au cedat la Londra în faţa Angliei, cu scorul de 12-11.

De altfel, Ţara Galilor are opt succese la rând, iar în faţa Africii de Sud a ieşit victorioasă de fiecare dată în ultimele trei întâlniri.

Vor evolua următoarele echipe:

Ţara Galilor: Liam Williams - George North, Jonathan Davies, Hadleigh Parkes, Josh Adams - Gareth Anscombe, Gareth Davies - Nicky Smith, Ken Owens, Tomas Francis, Adam Beard, Alun Wyn Jones, Dan Lydiate, Justin Tipuric, Ross Moriarty.

Rezerve: Elliot Dee, Rob Evans, Dillon Lewis, Cory Hill, Ellis Jenkins, Tomos Williams, Dan Biggar, Owen Watkin.

Africa de Sud: Willie le Roux - S’Busiso Nkosi, Jesse Kriel, Damian de Allende, Aphiwe Dyantyi - Handre Pollard, Embrose Papier - Steven Kitshoff, Malcolm Marx, Frans Malherbe - RG Snyman, Franco Mostert - Siya Kolisi (C), Pieter-Steph du Toit, Duane Vermeulen.

Rezerve: Bongi Mbonambi, Thomas du Toit, Vincent Koch, Eben Etzebeth, Francois Louw, Ivan van Zyl, Elton Jantjies, Cheslin Kolbe.

Afla mai multe despre: tara galilorafrica de sudmeci test