VIDEO | Gaz Metan - ACS Poli Timişoara 1-1. Remiză decisă în ultimele 10 minute de joc

În direct la Telekom Sport 1 şi online pe telekomsport.ro, Gaz Metan şi ACS Poli Timişoara au remizat, scor 1-1, într-un meci în care ambele goluri s-au marcat după minutul 80.

Min. 83, 1-0, Joao Diogo a marcat, după ce Rondon a recuperat o minge la care a ezitat un fundaş al oaspeţilor şi a centrat în faţa porţii.

Min. 87, 1-1, Ciucur l-a învins pe Greab, după ce a trimis cu latul în poartă mingea centrată de Bîrnoi.

În minutul 59, jucătorii oaspeţi au cerut lovitură de la 11 metri, după un presupus fault în careul gazdelor asupra lui Maxi Oliva.

În minutul 83, cu puţin timp înaintea deschiderii scorului, Vaşvari (Poli) a trimis balonul în bară, dintr-o lovitură libberă.

Au evoluat următoarele echipe:

Gaz Metan: Greab - Creţu, Fytanidis, Sîrghi, Buşu - L. Cristea, I. Neagu (Rosado '54) - Joao Diogo, Tîrcoveanu (L. Manole '68), Ely Fernandes (Chamed '55) - Rondon. Antrenor Cristian Pustai.

Poli Timişoara: Straton - Haruţ, Melinte (Enescu '75), Cînu, Oliva (Ţigănaşu '71) - Vaşvari, Artean - A. Munteanu, Croitoru (Bîrnoi '57), Ciucur - M. Roman. Antrenor Leo Grozavu.

Gaz Metan Mediaş - ACS Poli Timişoara 1-1 (Diogo 83 / Ciucur 87)

Min. 90+3 - Final de meci

Min. 87 - GOOOOL TIMIŞOARA! Alexandru Ciucur egalează cu o lovitură de cap bine plasată

Min. 83 - GOOOOL GAZ METAN! Rondon scapă pe contraatac şi îl serveşte perfect pe Joao Diogo, care deschide scorul

Min. 82 - Bară a lui Vaşvari din lovitură liberă!

Min. 59: Penalty refuzat oaspeţilor! Maxi Oliva pătrunde în careu, îşi prelungeşte mingea, apoi este faultat de Sîrghi. George Găman a lăsat, însă, jocul să continue.

Min. 53: Cea mai mare ocazie a acestei partide. Rondon scapă în flancul stâng, îşi creează o poziţie ideală de şut, însă trage în direcţia portarului.

Min. 46: Începe repriza secundă, după o primă parte fără niciun şut pe spaţiul porţii.

Gaz Metan: Greab - Creţu, Fytanidis, Sîrghi, Buşu - L. Cristea, I. Neagu (Rosado 54') - Joao Diogo, Tîrcoveanu, Ely Fernandes (Chamed 55') - Rondon.
Rezerve: Pleşca - Romeo, Popovici, Pîrvulescu, Chamed, Manole, Rosado.

ACS Poli Timişoara: Straton - Haruţ, Melinte, Cînu, Oliva (Ţigănaşu 71') - A. Munteanu, Croitoru (Bîrnoi 57'), Vaşvari, Artean - Ciucur, M. Roman.
Rezerve: Smaranda - Popovici, Enescu, Ţigănaşu, Zaluschi, Străuţ, Bîrnoi.

Gaz Metan Mediaş şi ACS Poli Timişoara se întâlnesc pentru a treia oară în acest sezon. Prima partidă a avut loc în august 2017, când bănăţenii s-au impus cu 2-0. În meciul retur din sezonul regular, cele două au remizat, scor 1-1.
  • LIVE VIDEO Gaz Metan - ACS Poli Timişoara, luni, ora 15:30, Telekom Sport 1

În momentul de faţă, Gaz Metan Mediaş traversează o formă excelentă. S-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a eliminat-o pe Astra Giurgiu, scor 1-0, iar în play-out a legat două victorii consecutive. S-a impus în ultimul minut al meciului cu Concordia Chiajna, scor 2-1, apoi, a câştigat cu acelaşi scor şi partida din deplasarea de la FC Voluntari, deşi a evoluat în inferioritate numerică.

LIVE VIDEO Gaz Metan - ACS Poli Timişoara, luni, ora 15:30, Telekom Sport 1

De partea cealaltă, ACS Poli Timişora are un parcurs de-a dreptul dezastruos. A uitat să mai câştige şi are şapte meciuri consecutive fără victorie în Liga I. Nici măcar venirea lui Leo Grozavu pe banca tehnică n-a schimbat cu ceva situaţia dramatică a timişorenilor. Cu 15 puncte, Poli este prima deasupra liniei roşii a clasamentului, însă, dacă, va pierde meciul de la Mediaş, va pica pe locurile retrogradabile.

Afla mai multe despre: timisoaragaz metanmediasconcordia chiajna