VIDEO Gaz Metan Mediaş - FC Botoşani 1-2. Deaconu a marcat un super gol, dar Mediaşul e pierdut pe final

Gaz Metan Mediaș

Gaz Metan Mediaş joacă de la ora 18:00, în direct la Telekom Sport, contra formaţiei FC Botoşani. Partida contează pentru runda a 8-a din Liga 1.

FC Botoşani a rupt seria celor cinci meciuri fără victorie, după ce s-a impus la limită cu Gaz Metan. Moldovenii au deschis scorul la Mediaş cu ajutorul lui Buteam. care şi-a trmis mingea în proprie poartă.

Imediat, Ongenda putea dubla avantajul echipei lui Croitoru, însă a ratat inexplicabil unu la unu cu portarul. Fotbalistul readus de moldoveni de la Chievo îşi putea lua revanşa după pauză, însă nu a reuşit să marcheze nici de la 11 metri. Rămasă cu un om în minus de la faza penaltiului, Gaz Metan a reuşit să revină pe tabelă cu 20 de minute înainte de final. Ronaldo Deaconu a marcat superb de la 35 de metri.

Fără victorie de cinci etape, FC Botoşani s-a aruncat în atac în final şi a fost răsplătită. Aflat la debut, Toutouh i-a pasat perfect

LIVE Gaz Metan - FC Botoşani 1-2 (R. Deaconu 69 / Aut Butean 34, Keyta 87)

• Gaz Metan: Buzbuchi - Butean, Larie, Baco, Velisar - Jefferson, Pambou - Chamed, Deaconu, Horşia - Cardoso
  • Rezerve: Pleşca, Trif, Romeo, Costea, Jose Manuel, Ricardo Jorge, Sambu, Alceus, Santos Jr
  • FC Botoşani: Pap - Patache, Chindriş, Ţigănaşu, Holzmann - Rodriguez, Florescu, Ongenda -Roman, Keyta, Melinte
  • Rezerve: Hankic, Seroni, Papa, Croitoru, Ashkovski, Toutouh, Fili, Braun, Tîrcoveanu

Min 87. Gool FC Botoşani! Keyta marchează pe final şi dă lovitura. Pasă de gol pentru Toutouh, noua achiziţie a echipei moldave

Min 68. Goool Gaz Metan! Ronaldo Deaconu marchează superb şi restabileşte egalitatea!

Min 57. Penalty pentru FC Botoşani! Baco îl faultează pe Roman şi este eliminat. Ongenda ratează însă lovitura de la 11 metri

Min 46. Schimbări la pauză: Christopher Braun (Botoşani) plus Ricardo Valente şi Francisco Junior (Mediaş) sunt trimişi pe teren.

Pauză

Min 40. Contraatac tăios al oaspeţilor, Ongenda rămâne singur cu Buzbuchi, dar trage defectuos şi mingea trece peste poartă. Ocazie uriaşă a echipei oaspete

Min 37. Ocazie bună pentru gazde, dar şutul lui Deaconu nu găseşte ţinta

Min 34. Goool FC Botoşani! Oaspeţii marchează după o acţiune excelentă. Balonul intră în poartă după ce îl atinge pe Butean, fundaşul echipei gazdă

Min 33. Ocazie uriaşă pentru gazde. Cardoso nu reuşeşte să marcheze din poziţie ideală

Min 27. Horşia este înlocuit cu Ze Manuel. Nu pare prea fericit fostul jucător de la FCSB şi Academica

Min 25. Cartonaş galben pentru Florescu

Min 15. FC Botoşani putea deschide scorul prin Keyta

Min 1. A început partida de la Mediaş

Gaz Metan şi FC Botoşani nu au un moral bun înaintea meciului direct. Formaţia din Mediaş a fost învinsă de Chindia Târgovişte în runda precedentă, scor 1-0, iar moldovenii lui Marius Croitoru au pierdut pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 2-1.

Afla mai multe despre: gaz metan mediaşbotoşani