VIDEO / Gaz Metan - Poli Iaşi 2-1. Mediaşul se impune după ce a marcat două goluri în trei minute. Djuranovic, debut cu gol la Iaşi

Gaz Metan a învins cu scorul de 2-1 formaţia Poli Iaşi. Luis Niţu şi Valente au marcat pentru echipa gazdă, în timp ce Djuranovic a punctat pentru ieşeni.

Gaz Metan a rezolvat meciul cu Poli Iaşi în patru minute. Niţu a deschis scorul după o acţiune superbă a lui Horşia, încheiată cu o centrare perfectă. Apărarea ieşenilor, inclusiv portarul Brănescu au fost ridiculizaţi apoi de Valente, care a făcut 2-0. Portughezul a marcat al doilea său gol în Liga I. În repriza a doua, Deaconu a avut şansa lui 3-0, dar a lovit bara. S-a făcut până la urmă 2-1, după reuşita lui Duranovic. Poli nu a mai avut forţa să egaleze şi a rămas ultima în Liga I, în timp ce Gaz Metan e la trei puncte de ultimul loc de play-off.

LIVE Gaz Metan - Poli Iaşi 2-1 (Niţu 20, Valente 23 / Djuranovic 84)

• Gaz Metan (4-2-3-1): Pleşca - Butean, Baco, Matias, Trif - Alceus, Da Silva - Horşia, Chamed, Valente - Niţu
  • Rezerve: Buzbuchi - Romeo, Larie, Horj, Deaconu, Loembet, Oliveira, P. Costea, Sambu
  • Poli Iaşi (4-4-2): Brănescu - Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Buşu - F. Cristea, R. Popa, Passaglia - Vanzo, Zajmovic, Popadiuc
  • Rezerve: Brînză - Mensah, Cabral, Mihalache, Cană, Moisa, Gaitan, Duranovoic

84 - GOOOL Poli Iaşi! Djuranovic marchează pentru formaţie oaspete. Prima sa reuşită în Liga 1 vine chiar la debut. Final încins de meci

76. - Ocazie pentru gazde, de această dată Ze Manuel în prim plan

74 - Bară Gaz Metan!! Deaconu este aproape de al treilea gol al echipei sale

65 - Ocazie importantă pentru ieşeni: Onea este aproape de gol

46 - Start în repriza secundă

Pauză

28 - Prima modificare la oaspeţi: iese Passaglia şi intră Mihalache

23 - GOOOL Gaz Metan! Formaţia lui Jorge Costa îşi dublează aproape imediat avantajul. Ricardo Valente este autorul celui de-al doilea gol

20 - GOOOL Gaz Metan! Gazdele deschid scorul după 20 de minute de joc prin Luis Niţu. Pasa decisivă vine de la Horşia

14 - Ocazie pentru Gaz Metan după execuţia lui Nasser Chamed

13 - Frăsinescu de la oaspeţi încasează un cartonaş galben

9 - Ocazie pentru oaspeţi. Observăm pe reluare că se dictase oricum poziţie de offside

1 - A început meciul

Jorge Costa, antrenorul Gazului, caută o nouă victorie în Liga 1. Formaţia vrea să se reaproprie de play-off. Momentan, Gaz Metan este pe locul 10 în clasament, cu 20 de puncte.

Poli Iaşi este într-o situaţie critică. Formaţia a ajuns pe ultimul loc în clasament, cu 15 puncte, la egalitate cu FC Voluntari. Gazul nu are probleme de lot. În timp ce, oaspeţii nu se vor putea baza pe Platini, fiind accidentat.

Echipe probabile:

Gaz Metan (4-2-3-1): 12. Pleşca l 21. Butean, 3. Yuri, 5. Baco, 7. Trif l 20. Pambou, 8. Franciso l 91. Valente, 13. Deaconu, 44. Sg. Ciocan l 9. L. Niţu
Rezerve: 1. Buzbuchi, 10. Chamed, 11. P. Costea, 22. Horşia, 24. R. Romeo, 25. Larie, 29. Ze Manuel, 70. Sambu, 92. Alceus
Antrenor: Jorge Costa

Poli Iaşi (4-4-2): 12. Brănescu l 19. Onea, 23. Frăsinescu, 3. Baxevanos, 24. Buşu l 11. Vanzo, 88. Fr. Cristea, 8. Passaglia, 7. Popadiuc l 10. A. Cristea, 9. Zajmovic
Rezerve: 16. Bosz, 2. Cabral, 4. Mihalache, 5. Cană, 6. R. Popa, 18. De Iriondo, 29. A. Stan
Absent: Platini (accidentat)
Antrenor: Daniel Pancu

Stadion: „Municipal” (Sibiu)