VIDEO | Gaz Metan - Viitorul 1-0. Surpriză la Mediaş! Echipa lui Mircea Rednic îşi continuă forma slabă

Gaz Metan Mediaş a învins-o cu 1-0 pe Viitorul, prin reuşita lui Ondrej Baco, din minutul 48. În urma acestui rezultat, gazdele urcă până pe locul 10, cu 16 puncte, în timp ce Viitorul e pe locul şapte, cu 17 puncte, fără victorie de patru etape.

VIDEO | Gaz Metan - Viitorul 1-0 (Ondrej Baco 48)

MIn. 90+4 Finalul partidei.

Min. 83 Pitu şutează pe lângă poartă iar Viitorul ratează încă o oportunitate de a egala.

Min. 73 Santos trece pe lângă 2-0 pentru Gaz Metan.

Min. 70 Viitorul ratează o nouă şansă de a marca. Măţan a depăşit un adversar, dar a tras slab pe portarul lui Gaz Metan.

Min. 48: GOOOLLL Gaz Metan! Cehul Ondrej Baco reia balonul în poartă, după un balon bâlbâit în careu de defensiva constănţeană.

Pauză!

Min. 36: Ocazie bună irosită de Viitorul!

• Gaz Metan: Pleşca - J. Matias, Baco, Horj - Butean, Chamed, Santos, Pambou - Horşia, Valente, P. Costea
  • Rezerve: Buzbuchi, Jica, R. Romeo, Velisar, Plumbuitu, Ciocan, Oliveira, Smola
  • Antrenor: Jorge Costa.
  •
  • Viitorul: Tordai - R. Benzar, Mladen, Ghiţă, Dobrosavlevici - G. Matei, Artean - Ely, Măţan, G. Ganea - Luckassen
  • Rezerve: Căbuz, Buta, Bodişteanu, Grosu, Gaztanaga, Grameni, Pitu.
  • Antrenor: Mircea Rednic.

Potrivit lpf.ro, cele două echipe s-au mai întâlnit de 14 ori în principala competiţie internă, de şase ori au câştigat medieşenii, de cinci ori s-au impus dobrogenii, iar alte trei jocuri s-au terminat la egalitate. Prima partidă a avut loc pe 20 august 2012, Viitorul - Gaz Metan 0-1. Oaspeţii au înscris în minutul 88 prin Victoraş Astafei, asta după ce în prima repriză Florin Dan a ratat un penalty.

Un singur meci s-a încheiat fără gol, pe 18 august 2013, cu Viitorul gazdă. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat pe 9 martie 2014, Gaz Metan - Viitorul 4-0 (Ciprian Petre, Alexandru Munteanu, Bogdan Ţîru - autogol, Bawab). Întâia victorie din contul dobrogenilor: 8 aprilie 2015, Viitorul - Gaz Metan 1-0 (marcator Bonila, din pasa lui Florin Tănase).

Unicul succes bifat de constănţeni pe teren advers: 14 octombrie 2017, Gaz Metan - Viitorul 0-1. Cea mai recentă întâlnire directă: 20 decembrie 2019, Gaz Metan - Viitorul 1-0 (Nasser Chamed). O singură înfrângere a suferit antrenorul Mircea Rednic în faţa medieşenilor pe prima scenă (2018/19, Gaz Metan - Dinamo 2-1), în rest au trei victorii şi şase rezultate de egalitate.