VIDEO | Gaz Metan - Viitorul 2-2. Cu un om în plus, Viitorul a ratat în ultimele minute victoria

Gaz Metan Mediaş şi Viitorul Constanţa au terminat la egalitate, 2-2, într-un meci din runda a 18-a.

Gazdele au început mai bine partida şi au deschis scorul datorită reuşitei în proprie poartă a lui Luchin. Situaţia s-a schimbat total câteva minute mai târziu. Prima oară, în minutul 31, cu golul lui Drăguş, iar apoi în minutul 38, atunci când căpitanul Gazului, Marius Constantin a fost egalat.

Cu toate acestea, Viitorul lui Hagi a reuşit să treacă la conducerea partidei abia în minutul 74, prin golul lui Houri. Gazdele au început din nou ofensiva pe final şi au reuşit să scoată un egal pe final, după ce Darius Olaru i-a pasat decisiv lui Yazalde, care a profitat de greşeala adversarilor şi a trimis balonul în poartă cu o lovitură de cap.

În urma partidei, Viitorul rămâne pe 3, cu 33 de puncte, iar Gaz Metan pe 5, cu 27 de puncte.

VIDEO | Gaz Metan Mediaş - Viitorul 2-2

Luchin (autogol) 25', Yazalde 89' / Drăguş 31', Houri 74'

Final de meci.

Min. 90: Partida va fi prelungită cu cel puţin două minute.

Min. 89: GOOOL Gaz Metan! Gazdele egalează cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar prin reuşita lui Yazalde.

Min. 78: Ely Fernandes depăşeşte frumos doi adversari în careu, dar şutează slab, într-un adversar.

Min. 74: GOOOL Viitorul! Lyes Houri înscrie după o acţiune a lui De Nooijer, iar mingea pare că i-a trecut printre mâini lui Răzvan Pleşca.

Min. 70: Partea a doua este mai lipsită de ocazi, ambele echipe sunt mai precuate, chiar dacă Viitorul este în superioritate numerică şi ar trebui să forţeze golul victoriei.

A început a doua repriză.

S-a terminat prima repriză.

Min. 38: Marius Constantin a primit cartonaşul roşu după ce l-a lovit cu cotul în faţă pe Luchin.

Min. 31: GOOOL Viitorul! Drăguş înscrie după o acţiune superbă, în viteză, a celor de la Viitorul.

Min. 25: GOOOL Gaz Metan! Luchin trimite în proprie poartă o centrare a gazdelor, o acţiune care îl lasă "mască" pe Gică Hagi.

Min. 17: Ely Fernandes cade în careu, iar Gazul cere penalty, însă arbitrul lasă jocul să continue.

Primele 10 minute de la Mediaş au aparţinut Viitorului, care a avut două lovituri libere în apropierea careului, dar nu au reuşit să îşi creeze vreo ocazie importantă de a marca.

Min. 4: Prima şansă a meciului o are fundaşul lui Viitorul, Luchin.

A început meciul.

Gaz Metan: Pleşca - Creţu, Diallo, M. Constantin (C), Buşu - I. Cristea, L. Aurelio - R. Romeo, D. Olaru, Ely Fernandes - Carlos Fortes.
Rezerve: Batista - Trif, Stancu, Costea, Pereira, Buziuc, Pinto.
Antrenor: Mihai Teja.

Viitorul: Cojocaru - Lima Duarte, Luchin, Ghiţă, De Nooijer - Artean, T. Băluţă, Vînă - I. Hagi, Voduţ, Drăguş.
Rezerve: Buzbuchi - Măţan, Iacob, Houri, A. Ciobanu, Boboc, Achim.
Antrenor: Gheorghe Hagi.

Înainte de meciul de la Mediaş, Gazul lui Teja ocupă poziţia a 5-a, cu 26 de puncte strânse în 17 runde, în timp ce Viitorul lui Hagi se află pe locul 3, cu 32 de puncte, la două distanţă faţă de FCSB şi la şapte lungimi faţă de liderul CFR Cluj, formaţie care are un meci mai mult jucat.

În tur, la Ovidiu, Viitorul s-a impus cu scorul de 2-0. Drăguş şi Ciobanu au marcat golurile prin care fosta campioană a României şi-a asigurat atunci victoria.

Afla mai multe despre: viitorulgaz metanliga 1