VIDEO | Genoa - Lazio 2-1! Ionuţ Radu câştigă duelul românilor din Serie A, după un final nebun! Criscito, gol superb în prelungiri

VIDEO | Genoa - Lazio 2-1! Ionuţ Radu câştigă duelul românilor din Serie A, după un final nebun!  Criscito, gol superb în prelungiri

Serie A

Ionuţ Radu şi Ştefan Radu au fost adversari în partida Genoa - Lazio, câştigată de gazde, scor 2-1, după un final nebun de meci.

Genoa a dat lovitura în prelungiri, prin Domenico Criscito, care a prins un şut excelent din afara careului, la ultima fază (90+4).

Lazio deschisese scorul în finalul primei reprie, prin Badelj, după o fază foarte frumoasă, la care Ionuţ Radu nu a avut cum să intervină.

În minutul 72, Ştefan Radu a fost nevoit să iasă de pe teren, acuzând o accidentare, iar acesta a fost momentul în care gazdele au renăscut. Mai întâi au egalat prin Sanabria (75), după care au lovit decisiv prin Criscito (90+4). Vezi mai jos toate fazele importante ale partidei.

• Genoa: I. Radu - Biraschi, Romero, Zukanovic, Criscito - Lazovic, Lerager, Radovanovic, Rolon, Kouame - Sanabria
  • Lazio: Strakosha - Gabarron, Acerbi, S. Radu - Marusic, Romulo, Badelj, Cataldi, Lulic - Immobile, Correa

Min. 90+4 GOOOL Genoa! Gazdele dau lovitura la ultima fază, prin Domenico Criscito! Fundaşul l-a învins pe Strakosha cu un şut superb, din afara careului.

Min. 75 GOOOL Genoa! Sanabria egalează la scurt timp după ce Ştefan Radu a ieşit de pe teren, acuzând o accidentare.

Min. 53 Intervenţie excelentă a lui Ionuţ Radu, după şutul lui Correa. Românul îşi ţine echipa în joc.

Iată intervenţiile lui Ionuţ Radu, din prima repriză a partidei.

Min. 44 Lazio deschide scorul prin Badelj, după o fază superbă. Ionuţ Radu a fost învins, însă nu are nicio vină.

Ionuţ Radu a devenit titular incontestabil la Genoa chiar după meciul din tur cu Lazio. Şi dacă ar fi jucat în acea partidă, portarul ar fi ratat întâlnirea cu celălalt Radu din tabăra lazială. Atunci fundaşul romanilor era accidentat. Acum este apt mai ales după ce a evoluat 90 de minute împotriva Sevillei, în turul 16-imilor Europa League. Confruntarea celor doi este importantă şi pentru echipele lor.

• LIVE VIDEO | Genoa - Lazio, duminică, 16:00, Telekom Sport 3

Genoa luptă pentru salvarea de la retrogradare, iar Lazio pentur un loc de Champions League. După două victorii în faţa codaşelor Frosinone şi Empoli, echipa lui Simone Inzaghi a ajuns la un singur punct de locul 4, ocupat de Milan. Adversara ei de duminică a câştigat şi ea cinci puncte în ultimele trei etape şi a păstrat deocamdată o distanţă liniştitoare faţă de zona retrogradării.