VIDEO | Gesturi disperate ale Cristinei Neagu în partida dintre România şi Kazahstan! Nu a suportat ce s-a întâmplat pe teren şi a reacţionat

Handbal

Cristina Neagu şi-a luat în serios rolul de lider al naţionalei României de handbal la Campionatul Mondial din Japonia. În partida cu Kazahstan, când tricolorele treceau prin momente dificile, cea mai bună jucătoare a lumii a făcut semne disperate.

România - Kazahstan 22-20 la Campionatul Mondial din Japonia

Naţionala lui Ryde s-a chinuit şi în al treilea meci de la turneul final din Japonia, scor 22-20 cu Kazahstan. Tricolorele nu s-au putut desprinde de Kazahstan de-a lungul partidei, iar adversarele s-au apropiat periculos chiar şi la un gol.

În repriza a doua, în minutul 42, Cristina Neagu a făcut semne disperate de pe bancă. Şi-a încurajat colegele şi le-a arătat cum să se apere, într-un moment în care Kazahstan se apropiase la un gol, scor 16-15. Din fericire, România a scăpat cu faţa curată la acea fază.

România nu a început bine la Campionatul Mondial din Japonia, fiind învinsă categoric de Spania în prima etapă, scor 16-31. Meciul cu Senegal însă a arătat o altă faţă a naţionalei noastre. Cu Neagu la timonă, tricolorele au învins fără mari emoţii, scor 29-24.

Programul echipei naţionale a României la Campionatul Mondial din Japonia

• România - Muntenegru | 4 decembrie, ora 08.00
  • România - Ungaria | 6 decembrie, ora 12.00

Afla mai multe despre: cristina neagucampionatul mondial handbalhandbal romaniaromania campionatul mondialromania kazahstan