VIDEO | Golul lui Ianis l-a ridicat în picioare: ”M-am dus la pauză la Gică Hagi şi i-am zis...”

Echipa națională

Echipa naţională de tineret a României a învins, marţi, la Ploieşti, cu scorul de 4-0 (3-0), reprezentativa Liechtensteinului, în Grupa a VIII-a a preliminariilor, calificându-se după mai bine de 20 de ani la turneul final al Campionatului European "under 21"

Şeful Comisiei Tehnice de la Federaţia Română de Fotbal, Mihai Stoichiţă a declarat la finalul partidei de la Ploieşti: ”Calificarea asta, pentru noi o să însemne ce au insemnat pentru fotbalul romanesc începuturile alea din 84 când ne-am dus la un European şi ne-am dat seama că putem fi şi noi în lumea bună pentru că aveam o echipă excepţională, poate puţin nexperminentată.

Pentru mine e un început al normalităţii. Să vedem cum o şi continuăm. Că e important să şi continui. Nu trebuie să rămână un caz izolat. Ar trebui să avem la fiecare doi ani câte o bucurie d-asta”

Despre execuţia magnifică a lui Ianis Hagi din lovitură liberă, Stoichiţă a spus: ”M-am dus la pauză la taică-su şi i-am zis, băi Gică, nu te supăra. Bate mai bine ca tine. L-am pupat şi l-am felicitat şi pe el şi pe Marilena pentru talentul copilului lor”

Ediţia din 2019 a CE va avea loc în Italia şi San Marino. România a mai participat o dată la CE "Under 21", în 1998, când a organizat turneul final şi a ocupat locul 8, ultimul.

Afla mai multe despre: mihai stoichiţăianis hagiromânia under 21