VIDEO | Gyor, victorie muncită la Bucureşti. ”Tigroaicele” au fost responsabile cu golurile spectaculoase. Vezi aici reuşitele

Handbal

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de Gyor ETO, deţinătoarea Ligii Campionilor, cu scorul de 27-25 (14-10), şi în partida retur din grupa a II-a. Cristina Neagu, aflată în recuperare, dar şi în negocieri cu CSM pentru extinderea contractului, s-a aflat în tribună.

Marcatoarele CSM Bucureşti au fost Radicevic 6 goluri, Constantinescu 4, Lekic 4, Curea 3, Lazovic 3, Bazaliu 1, Omoregie 1, Manea 1, Hagman 1, Cvijic 1, iar de la Gyor s-au remarcat Groot 8, Oftedal 4, Kristiansen 4. Crina Pintea, pivotul naţionalei României, a marcat 2 goluri pentru echipa ungară.

La meci au asistat circa 4.000 de spectatori, din care peste 150 au fost susţinători ai echipei oaspete.

În urma rezultatului, Gyor are 15 puncte, fiind liderul grupei, urmată de CSM, cu 10. Ambele echipe au obţinut anterior calificarea în faza sferturilor de finală ale competiţiei.

În primele trei meciuri ale grupei, CSM a obţinut următoarele rezultate: 27-36 cu Gyor, 32-26 cu Krim şi 38-30 cu Thuringer.

Programul în continuare al campioanei României este: Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

Campioana României a reluat campania din Liga Campionilor fără două jucătoare de bază: Cristina Neagu şi Amanda Kurtovic, indisponibile în acest sezon după operaţii de ruptură de ligament la genunchi. Ambele au asistat la meciul de sâmbătă şi, în timp ce Kurtovic a anunţat că va evolua la Gyor din viitorul sezon, Neagu se află în negocieri cu CSM Bucureşti pentru extinderea contractului, scandent în 30 iunie 2019.

În grupele principale se luptă pentru calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, în care vor ajunge primele patru clasate, iar ulterior vor evolua pentru calificarea la Turneul Final Four.

Meciurile din grupele principale au loc între 25 ianuarie – 10 martie 2019, cele eliminatorii din sferturi în 5-7 aprilie (turul) şi 12-14 aprilie 2019 (returul), iar Turneul Final Four va avea loc, din nou, la Budapesta, în 11-12 mai 2019.

În ultimele două sezoane, CSM Bucureşti a obţinut medalia de bronz a competiţiei, după ce în 2016 cucerea trofeul, şi se află la a patra participare consecutivă în Liga Campionilor.

Actuala deţinătoare a Ligii Campionilor este Gyor ETO.

LIVE VIDEO | CSM Bucureşti - Gyor 25-27 (10-14)

FINAL

Min. 58: Lekic face paravan pentru Constantinescu, iar românca o învinge pe Grimsbo cu o minge plasată perfect (24-27)

Min. 57: Oftedal expediază o minge care o lasă fără reacţie pe Grubisic (23-27)

Min. 53: Groot o angajează foarte bine pe Crina Pintea, care marchează pentru Gyor (21-24). Doar al doilea gol pentru româncă

Min. 50: Lekic marhează de pe poziţia de inter dreapta (20-21)

Min. 44: Oana Manea pivotează de lângă o adversară şi marchează golul egalării pentru CSMB (17-17)

Min. 42: Nimic nu poate sta în faţa determinării Iuliei Curea. Românca dărâmă o adversară şi marchează din extremă (15-17)

Min. 35: Jucătoarele CSM-ului se întrec în goluri superbe! Constantinescu pătrunde prin centru şi marchează un gol de toată frumuseţea (12-16)

Min. 33: Lazovic se înalţă superb şi marchează un gol spectaculos (11-15)

Min. 31: Schimbare greşită la CSM. Bucureştencele vor juca în patru pentru următoarele două minute

Start în repriza secundă. Gyor ratează primul atac al reprizei

PAUZĂ

Min. 29: Unguroaicele se distanţează la trei goluri pe final de repriză (10-13)

Min. 25: Groot recuperează o minge, iar Kristiansen marchează pe coontraatac, restabilind egalitatea cu cinci minute înainte de pauză (10-10)

Min 24: Eliminarea jucătoarei de la Gyor a expirat, dar CSM Bucureşti n-a reuşit să marcheze.

TIME-OUT cerut de antrenorul lui Gyor!

Min. 22: Gorbicz, eliminată pentru două minute. CSM poate profita de avantajul omului în plus pentru a se depărta pe tabelă

Min. 19: Intervenţie extraordinară a Jelenei Grubisic în poarta Bucureştiului

Min. 12: Gol marcat de Iulia Curea dintr-o poziţie extrem de complicată (6-6)

Min. 11: Knedlikova marchează golul care o duce pe Gyor la conducerea meciului (4-5)

Min. 6: GOL SUPERB marcat de Radicevic, după o fază indivinduală de toată frumuseţea pe partea dreaptă (3-2)

Min. 5: Gyor restabileşte egalitate cu un gol marcat pe contraatac

A început partida! CSM Bucureşti a avut lovitura de start. Cvijic a marcat pentru bucureştence la prima fază a meciului (1-0)

Cristina Neagu este prezentă la meci. Interul stânga al CSMB îşi va susţine colegele din tribune

În partida din tur, Gyor s-a impus cu un scor nimicitor: 36-27. Antrenorul „tigroaicelor” afirmă că echipa CSM-ului s-a schimbat în bine de la acel meci, iar jocul va arăta altfel la Bucureşti.

”E unul dintre ei. Gyor e o echipă plină de vedete, Gyor joacă în acest an cel mai bun handbal din Europa. Nu avem nimic de pierdut, ar trebui să jucăm şi să vedem unde ne aflăm în acest moment. Crina e într-o formă incredibilă, cel mai bun meci al ei a fost împotriva noastră, să o vedem şi la Bucureşti.

A fost o treabă grea să pregătesc meciul din această seară, pentru meciul cu Gyor toată lumea va fi pregătită, pentru că toată lumea vorbeşte despre el. Cel mai important lucru acum e să se recupereze, să se odihnească şi să se pregătească pentru Gyor. Nu e uşor, dar fără presiune cred că putem scoate ceva.

Suntem o echipă diferită, jucăm mai bine în apărare şi ne cunoaştem mai bine. E important pentru mine. Credeţi în noi, încurajaţi-ne, noi vom da totul şi vom vedea.

Nimic nu se va schimba, dacă vom câştiga sau vom pierde. Întrebarea importantă se pune unde e mai bine să fim? Pe locul al doilea sau pe locul al treilea”, a spus Dragan Djukic.

CSM Bucureşti s-a calificat în grupa principală II, după următoarele rezultate în grupa preliminară D: 36-31 şi 34-28 cu FTC Budapesta, 28-30 şi 32-24 cu SG BBM Bietigheim, 29-27 şi 26-31 cu Vipers.

Programul în continuare al campioanei României este: CSM – Gyor (23 februarie), Krim – CSM (2 martie), CSM – Thuringer HC (8 martie).

Tot sâmbătă, de la ora 20.00, în direct la Telekom Sport 2, Dinamo va înfrunta formaţia portugheză Sporting CP, în prima manşă a barajului pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

Afla mai multe despre: handbalcsm bucureştigyor