VIDEO | Handbal feminin: SCM Râmnicu Vâlcea a cucerit trofeul Cupei României, după o finală electrizantă împotriva rivalelor de la CSM Bucureşti

Handbal

SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat Cupa României la handbal feminin, ediţia 2019/2020, după ce a învins-o în finală pe CSM Bucureşti, duminică, scor 22-19, în Sala Polivalentă "Ioan Kunst-Ghermănescu" din Bucureşti.

SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut trofeul după două finale consecutive pierdute cu CSM Bucureşti. Echipa de pe malul Oltului are în palmares alte 13 trofee ale Cupei României, toate obţinute de Oltchim, iar acesta este primul cu actualul nume. Totodată, SCM Râmnicu Vâlcea a obţinut şi Supercupa României, trofeu acordat câştigătoarei Cupei României în acest sezon perturbat de pandemia de coronavirus, în care titlul nu a fost decernat.

Echipa vâlceană a dominat autoritar prima repriză şi a intrat la pauză cu un avans clar, 15-7. CSM Bucureşti a revenit după pauză şi s-a apropiat pas cu pas pe tabelă, dar SCM a rezistat pe final şi a obţinut trofeul. Finalul a fost tensionat, antrenorul câştigătoarei, Florentin Pera, acuzând o stare de slăbiciune. Cristina Neagu a fost golgheterul turneului final, Marta Lopez Herrero cea mai bună jucătoare, iar Marta Batinovic (SCM Râmnicu Vâlcea), cel mai bun portar.

Pentru SCM Râmnicu Vâlcea au marcat:Irina Glibko 5 goluri, Marta Lopez Herrero 4, Kristina Liscevic 3, Maren Aardahl 3, Zeljka Nikolic 2, Alicia Fernandez Fraga 2, Cristina Florica 1, Asma Elghaoui 1, Evgenija Minevskaja 1.

Pentru CSM Bucureşti au marcat: Cristina Neagu 6, Elizabeth Omoregie 4, Carmen Martin 2, Barbara Lazovic 2, Crina Pintea 2, Alexandrina Barbosa 1, Andrea Klikovac 1, Dragana Cvijic 1.

În finala mică, Gloria Buzău a dispus de CS Rapid cu 22-17.

Afla mai multe despre: handbal