VIDEO | Harden, eroul serii din NBA. Meci cu 47 de puncte şi Houston revine în calculele pentru playoff. Rezultatele serii

NBA

Cel mai spectaculos baschet de pe planetă, NBA, a programat luni seară nu mai puţin de opt meciuri. Rezumatele tuturor partidelor le puteti urmari pe telekomsport.ro.

• LA Clippers - Portland Trail Blazers 127-131
Omul serii din NBA a fost James Harden. Superstarul lui Houston Rockets a marcat 47 de puncte în victoria echipei sale cu 102-97 în faţa lui Utah Jazz şi a mai adăugat 11 recuperări şi cinci assisturi. A fost prima victoria a lui Houston în faţa celor de la Utah în acest sezon, după ce pierduse primele două confruntări. Rockets are acum o serie de patru victorii consecutive în NBA, care au dus-o pe locul al zecelea în clasamentul Conferinţei de Vest. De cealaltă parte, Utah are patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri şi este penultima în conferinţă.

Un alt meci extrem de interesant a fost cel dintre Oklahoma City Thunder şi Chicago Bulls, câştigat de gazde cu scorul de 121-96. Diferenţa a fost făcută în ultimele cinci minute din al doilea sfert al meciului, perioadă în care Oklahoma a marcat 23 de puncte şi a primit doar 7. Erou a fost Paul George, cu 16 puncte reuşite în acest timp. Vedeta lui Thunder a încheiat meciul cu 24 de puncte, fiind cel mai bun marcator al echipei. Russel Westbrook nu s-a mai evidenţiat din punct de vedere ofensiv. A marcat doar 13 puncte, dar a adăugat 16 recuperări şi 11 assisturi, pentru a-şi trece în palmares al 111-lea triple double din carieră.

Afla mai multe despre: james hardennbahouston rocketsrezumaterezultatevideo