VIDEO | HC Dobrogea Sud – Sporting Lisabona 27-27. Calificarea în grupele European League se joacă în Portugalia

Handbal

Partida dintre Dobrogea Sud şi Sporting Lisabona, din ultimul tur preliminar al European League la handbal masculin, s-a încheiat la egalitate, scor 27-27. Calificarea în grupele European League se joacă în Portugalia peste o săptămână.

VIDEO | HC Dobrogea Sud – Sporting Lisabona 27-27

VIDEO Rezumatul reprizei a doua

Min. 60 Final! Sporting a ratat ultimul atac, iar meciul s-a terminat la egalitate, scor 27-27.

Min. 57 Ersin o aduce pe Dobrogea Sud în apărare. E 26-25.

Min. 53 Am egalat prin Susanu, care a trimis mingea în poartă din cădere.

Min. 51 Salvador marchează superb, iar Dobrogea Sud e condusă cu 24-23.

Min. 47 Valdes o aduce pe Sporting la un singur gol, după o aruncare superbă din afara semicercului.

Min. 43 Buricea face 21-17 pe contraatac.

Min. 39 Tavares înscrie primul gol al lui Sporting în repriza secundă.

Min. 37 Nistor marchează de la şapte metri şi o duce pe Dobrogea Sud la două goluri în faţa lui Sporting.

Min. 35 Komogorov o aduce pe Dobrogea Sud în avantaj. E 17-16.

VIDEO | Rezumatul primei reprize

Min. 30 Valdez marchează cu poarta goală!

Min. 29 Valdez pătrunde, înscrie, şi scoate şi o eliminarea din tabăra lui Dobrogea Sud.

Min. 28 Nistor egalează de la şapte metri. E 14-14!

Min. 24 Nistor o aduce pe Dobrogea Sud în avantaj.

Min. 21 A fost restabilită egalitatea la 11!

Min. 21 Portughezii revin în avantaj.

Min. 20 Dorbogea Sud egalează dintr-un contraatac.

Min. 18 Nikolic reduce din diferenţă.

Min. 18 Sporting se duce în premieră la două goluri în faţă. E 8-10!

Min. 16 Djukic o aduce pe Sporting în avantaj, după ce a transformat de la şapte metri.

Min. 15 Nistor marchează de la şapte metri.

Min. 14 Dobrogea Sud e condusă cu un gol, după ce a rămas în inferioritate pe teren.

Min. 11 Rocha e eliminat pentru două minute, după ce Sporting a egalat.

Min. 10 Nikolic marchează pe pătrundere. E 7-6

Min. 9 Dobrogea Sud e din nou egalată.

Min. 8 Nistor marchează pe contraatac, iar Dobrogea Sud revine în avantaj.

Min. 7 Buricea trimite mingea în vinclu.

Min. 6 Portughezii trec din nou în avantaj.

Min. 6 Chikovani egalează pentru Dobrogea Sud.

Min. 5 Portarul lui Sporting marchează din poartă în poartă.

Min. 4 Sporting egalează.

Min. 4 Dobrogrea Sud va juca în inferioritate timp de două minute, după faultul lui Blazevic.

Min. 3 Buricea pătrunde şi marchează.

Min. 2 Djukic marchează, dar Komogorov restabileşte egalitatea.

Min. 2 Komogorov egalează printr-o aruncare de la distanţă.

Min. 1 Portughezii deschid scorul.

Min. 1 A început meciul.

Trupa de la malul mării va înfrunta formaţia care a fost eliminată anul trecut de către Dinamo din Liga Campionilor. Lusitanii vor fi un adversar redutabil pentru dobrogeni, în duelul tur-retur pentru calificarea în grupele European League, chiar dacă echipa se află într-o scădere valorică faţă de sezoanele precedente.

”În primul 7 sunt jucători cu mare experienţă. Şi când pierde, Sporting pierde foarte strâns. Dacă cineva spune să câştigăm la 5-6 goluri aici, îi spun că nu merge cu ei. Trebuie să jucăm şi acolo foarte bine. Dacă vrem să trecem mai departe, trebuie să jucăm 120 de minute foarte bine. Să intrăm pe teren şi să jucăm cum se joacă meciurile foarte importante.”, a spus Djordje Cirkovic, antrenorul dobrogenilor, pentru site-ul oficial al echipei române.

Manşa retur se va disputa, marţi, pe 29 septembrie, la Lisabona.

Afla mai multe despre: hc dobrogea sudsporting lisabona