VIDEO | Hermannstadt - Concordia Chiajna 2-1. Sibienii îşi continuă forma excelentă sub comanda lui Vasile Miriuţăgalerie foto

Hermannstadt a învins-o pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1. Petrişor Petrescu şi Alexandru Dandea au marcat golurile gazdelor, Paul Batin a redus din handicap pentru oaspeţi, din penalty.

Pe Arena Trans-SIL, partida Hermannstadt-Concordia s-a jucat din păcate pe un teren foarte prost.

Prima repriză a meciului de la Târgu Mureş a fost una destul de echilibrată, chiar dacă sibienii au marcat două goluri în primele 30 de minute. Mai pragmatici şi mai atenţi la construcţie, sibienii au reuşit să se desprindă după ce au profitat de o eroare în defensiva adversă, dar şi de o fază fixă.

Petrişor Petrescu a fost omul primei jumătăţi de oră din FC Hermannstadt - Concordia Chiajna.

Pentru început mijlocaşul în vârstă de 25 de ani a deschis scorul, după ce a profitat de o eroare a lui Albu şi l-a învins pe portarul Greab cu un şut la firul ierbii. Petrescu a trecut apoi la serviciu şi a centrat perfect pentru reluarea lui Dandea cu capul. Fundaşul a marcat astfel primul său gol pentru FC Hermannstadt în acest sezon.

Înainte de pauză, centralul Ruşandu a acordat destul de uşor o lovitură de la unsprezece metri pentru oaspeţi, penalty pe care l-a transformat Paul Batin cu multă siguranţă şi stăpânire de sine.

Dorinel Munteanu l-a schimbat la pauză pe portarul Alexandru Greab, care s-a accidentat şi a fost transportat la spital cu umărul dislocat. În locul său a intrat italianul Caparco.

Oaspeţii au scăpat fără gol la ocaziile lui Stoica (blocat senzaţional de Caparco) şi Blănaru, apoi au ratat o triplă ocazie incredibilă prin Măzărache, Grădinaru şi Paul Batin, primii doi fiind blocaţi de Căbuz, iar al treilea ratând întâlnirea cu mingea din câţiva metri.

A fost o repriză secundă mult mai slabă pentru sibieni, care s-au mulţumit să încerce să păstreze rezultatul obţinut în primele 45 de minute. Şi au reuşit. Finalul nu a oferit momente tensionate la niciuna dintre cele două porţi, iar FC Hermannstadt îţi continuă forma excelentă sub comanda lui Vasile Miriuţă. O singură înfrângere au sibienii sub comanda fostului antrenor de la Dinamo şi CFR Cluj, iar momentan urcă pe locul 7 cu 21 de puncte. Chiajna lui Dorinel rămâne pe penultimul loc în clasament, iar în runda viitoare primeşte vizita Universităţii Craiova. Sibiul îşi poate continua forma bună, pentru că în etapa viitoare joacă la Voluntari.

LIVE FC Hermannstadt - Chiajna 2-1 (Petrescu 4, Dandea 28/Batin 45 pen)

Hermannstadt: Căbuz - Tătar, Pîrvulescu, Dandea, I. Stoica, Company - Petrescu, Dâlbea, Dumitriu - Blănaru, Tsoumou
Rezerve: Niga, Mijuskovic, Antonov, Serediuc, Acsinte, Rusu, Hergheligiu

Concordia: Greab - Albu, Leca, A. Marc, Fota - Ropotan, Prepeliţă - R. Grădinaru, Gorobsov, Măzărache - Batin
Rezerve: Caparco, Bărboianu, P. Ivanovici, Panait, Nivaldo, Cristescu, Deaconu

Final de meci: 2-1 pentru trupa lui Miriuţă

Min 82: Şut al lui Grădinaru peste poarta lui Căbuz

Min 68: Dublă ocazie pentru Chiajna! Căbuz scoate de două ori în faţa fotbaliştilor lui Dorinel Munteanu. Măzărache şi mai apoi Grădinaru nu au reuşit să-l învingă pe goal-keeperul gazdelor

Comentatorul partidei FC Hermannstadt - Concordia Chiajna, Ovidiu Ionescu ne anunţă motivul pentru care Alexandru Greab a fost înlocuit la pauză. Portarul oaspeţilor a ajuns la spital cu umărul dislocat.

Min 62: Ocazie Hermannstadt! Stoica reia cu capul, dar Caparco are un reflex fantastic şi pastrează tabela de marcaj neschimbată

Min 55: Ocazie Hermannstadt! Blănaru este lansat în flancul stâng, pătrunde şi trage din interiorul careului, pe lângă poarta lui Caparco

Min 46: Schimbare la pauză la oaspeţi. Dorinel Munteanu îl scoate pe portarul Greab şi îl trimite în teren pe Caparco

Pauză

Min 45: Gooool Concordia Chiajna! Batin transformă lovitura de la 11 metri

Min 43: Penalty pentru Concordia. Company este fotbalistul care comite presupusa infracţiune

Min 28: Gooooool FC Hermannstadt! Alexandru Dandea marchează primul său gol pentru formaţia sibiană, după ce a reluat cu capul centarea aceluiaşi Petrişor Petrescu: 2-0 pentru echipa lui Miriuţă

► Un singur şut pe spaţiul porţii a fost expediat în primele 20 de minute ale meciului. A fost însă decisiv, pentru că până în acest minut face diferenţa

► Blănaru şi Tsomou sunt cei doi fotbalişti pe care Miriuţă îi lasă în permanenţă în faţă. Cei doi atacanţi pun presiune pe defensiva oaspeţilor care are probleme să iasă cu minge jucată.

Min 4: Goool FC Hermannstadt! Petrişor Petrescu este fotbalistul care dezechilibrează meciul. Acţiune frumoasă a ”şeptarului” sibian, care profită de eroarea lui Albu, pătrunde şi şutează. Portarul Greab nu poate para execuţia mijlocaşului gazdelor şi trupa lui Miriuţă conduce cu 1-0

Min 1: A început partida de la Târgu Mureş! Partida e în direct la Telekom Sport 1 în comentariul lui Ovidiu Ionescu. Şi înainte de acest meci s-a intonat imnul de stat al României. Din păcate, atmosfera pare dezolantă

UPDATE 12:30 | Gazonul stadionului din Târgu Mureş este îngheţat şi se anunţă extrem de dificil pentru jucătorii celor două echipe. Echipa Telekom Sport a surprins câteva imagini uimitoare cu suprafaţa de joc

Afla mai multe despre: liga 1hermannstadtconcordia chiajnateren