VIDEO | Hoffenheim - Bayern Munchen 1-3. Campioana en-titre câştigă prima etapă a returului

Bundesliga

Bundesliga a revenit la Telekom Sport în 2019 cu o victorie a campioanei Bayern Munchen, 3-1, pe terenul lui Hoffenheim.

Prima repriză a fost a mijlocaşului Leon Goretzka, care a reuşit să îşi treacă numele de două ori pe lista marcatorilor, în minutele 34 şi 45+1. Hoffenheim a dat semne de revenire în a doua repriză, când Schulz a marcat în urma unui contraatac fără cusur, dar elevii lui Niko Kovac au căutat imediat să readucă diferenţa de două goluri şi într-un final au reuşit, după golul lui Lewandowski din minutul 87.

În urma acestui rezultat, Bayern rămâne pe doi, cu 39 de puncte, în timp ce Hoffenheim ratează şansa de a urca, cel puţin temporar, pe locurile de Europa.

VIDEO | Hoffenheim - Bayern 1-3 (Schulz 59 / Gortezka 34, 45+1, Lewandowski 87)

Min. 87: Bayern Munchen închide meciul prin golul lui Lewandowski.

Min. 59: Un nou contraatac superb, de data aceasta al lui Hoffenheim, încheiat cu golul lui Schulz.

Min. 45+1: Contraatac fulger al lui Bayern, care se încheie cu a doua reuşită a lui Leon Goretzka.

Min. 34: Şutul lui Goretzka din interiorul careului este uşor deviat de un fundaş de la Hoffenheim şi mingea se duce în poartă.

Echipele de start

Hoffenheim: Baumann - Vogt, Posch, Hubner - Kaderabek, Bittencourt, Demirbay, Schulz - Kramaric, Belfodil - Joelinton

Bayern: Neuer - Kimmich, Sule, Hummels, Alaba - Martinez - Muller, Alcantara, Goretzka, Coman - Lewandowski

Bayern merge vineri la Hoffenheim pentru a da piept cu formaţia antrenată de Julian Nagelsmann. Bavarezii nu vor conta în acest meci pe francezii Frank Ribery şi Cornetin Tolisso (ambii accidentaţi), în timp ce Arjen Robben este şi el incert.

• LIVE VIDEO | Hoffenheim - Bayern Munchen, Telekom Sport de la 21:30

6 puncte o despart pe Bayern de liderul Borussia Dortmund, iar trupa lui Kovac vrea să profite de această deplasare pentru a micşora distanţa faţă de galben-negrii. BvB are meci greu în etapa a 18-a în deplasare la Leipzig.

Hoffenheim e ”în afara Cupelor Europene”, clasându-se în acest moment pe locul 7 cu 25 de puncte. Neînvinşi pe teren propriu în ultime cinci meciuri, gazdele au câţiva jucători incerţi pentru acest meci, printre care Bicakcic, Demirbay şi Nordveit. La ultima deplsare  în Bundesliga, Bayern a pierdut la Hoffenheim cu scorul de 2-0. Ultimul meci direct s-a disputat anul trecut în august, iar Bayern s-a impus cu scorul de 3-1.

Formaţii probabile

Hoffenheim: Baumann - Posch, Vogt, Hubner - Brenet, Demirbay, Grillitsch, Schulz -Zuber, Belfodil, Grifo

Bayern: Neuer - Kimmich, Sule, Hummels, Alaba - Gortezka, Thiago - Gnabry, Th. Muller, Coman - Lewandowski