VIDEO | În stilul Dan Petrescu! CFR o învinge la limită, pe Gaz Metan, şi se califică în "sferturile" Cupei României

Cupa României

În ultima partidă de miercuri, din Cupa României, CFR Cluj a învins-o în deplasare pe Gaz Metan Mediaş, 1-0.

La Mediaş, a fost o primă repriză lipsită de ocazii, marcată doar de incidentele dintre jucători, în urma unuia dintre ele, portarul de rezervă, Răzvan Pleşca, a încasat cartonaşul roşu.

A doua repriză a fost ceva mai animată, cu ocazii la ambele porţi, iar golul a venit, în cele din urmă, pentru CFR. Ţucudean poate spune că a calificat campioana în sferturile de finală ale Cupei, dar Camora este cu adevăratul eroul clujenilor. Căpitanul lui CFR a scos de două ori mingea de pe linia morţi şi a oprit-o pe Gaz Metan în "optimi".

VIDEO | Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-1
Ţucudean 64'

Echipele de start

Gaz Metan: Cristea - Creţu, I. Cristea, Diallo, Buşu - Ivanov, Boubacar - Roberto, Olaru, Chamed - Fortes
Rezerve: Pleşca, Stancu, M. Constantin, Pop, Costea, Fernandes, Buziuc
Antrenor: Mihai Teja

CFR: Jesus Fernandez - Manea, Vinicius, Lang, Camora - Bordeianu, Djokovic, Culio - Omrani, Ţucudean, Deac
Rezerve: Rus, A. Mureşan, A. Radu, Al. Păun, Tambe, Al. Ioniţă, Petrilă
Antrenor: Toni Conceicao

Min. 85: O nouă mare ocazie pentru Mediaş. Camora a scos din nou de pe linia porţii.

Min. 77: O nouă ocazie pentru Mediaş! Chamed loveşte balonul cu capul, dar Camora scoate mingea de pe linia porţii.

Min. 68: Ocazie imensă Gaz Metan! Şutul lui Fortes din interiorul careului trece cu puţin pe lângă poartă.

Min. 64: GOOOL CFR CLUJ! Ţucudean înscrie din interiorul careului după o lovitură liberă.

A început a doua repriză.

S-a terminat prima repriză.

Min. 40: Prima schimbare la CFR. Iese Omrani, intră Al. Păun. Toni Conceicao este precaut şi nu doreşte ca atacantul să fie eliminat.

Min. 33: Portarul de rezervă al lui Gaz Metan, Răzvan Pleşca, a fost eliminat în urma protestelor.

Min. 26: Spirite încinse la Mediaş. Un jucător de la Gaz Metan a fost la un pas de bătaie cu Omrani. În urma incidentului, Omrani şi Creţu au luat cartonaşul galben.

Min. 18: Prima ocazie pentru gazde. Lovitura de cap trimisă de Chamed trece peste poartă.

A început meciul.

CFR Cluj traversează în acest moment cea mai bună formă din actualul sezon. Este neînvinsă de şapte meciuri, timp în care a înregistrat cinci victorii şi două remize. Seria cea mai recentă cuprinde trei victorii la rând, victimele clujenilor fiind Astra (0-1), Poli Iaşi (1-2) şi Sepsi OSK (1-2).

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaş încearcă să pună capăt seriei negative din ultima perioadă. Medieşenii au luat un singur punct din ultimele două meciuri, 1-2, cu Botoşani, şi 0-0 cu Dunărea Călăraşi, iar acest lucru a făcut să cadă pe locul 5 în clasament, la cinci puncte în urma adversarei de miercuri. Echipa lui Mihai Teja are însă un uşor ascendent moral, după ce a reuşit să plece neînvinsă din Gruia, în meciul din campionat din urmă cu două luni. 0-0 a arătat atunci tabela.

Afla mai multe despre: cfr clujmediasgaz metancupa romanieimihai teja