VIDEO | Încă un nume mare îşi ia adio de la titlu în America! A "contribuit" la înfrângerea echipei sale

DC United a pierdut la penaltyuri în play-off-ul MLS în faţa celor de la Columbus Crew. Rooney a ratat de la punctul cu var la loviturile de departajare.

După Zlatan Ibrahimovic şi Wayne Rooney şi-a luat adio de la visul de a deveni campion în Statele Unite. În play-off-ul de accedere în faza sferturilor de finală echipa englezului, DC United, a fost învinsă după loviturile de departajare de Columbus Crew. Eroul învingătorilor a fost Federico Higuain, nimeni altul decât fratele fotbalistului lui AC Milan, Gonzalo Higuain.

Acesta a reuşit să înscrie ambele goluri ale echipei sale în cele 120 de minute de dinaintea executării loviturilor de la 11 m care au decis trupa calificată. A fost 2-2 după prelungiri cu o egalare a celor de la DC United în minutul 116. La loteria penaltyurilor, Rooney a clacat. A ratat prima execuţie a echipei sale, în timp ce Federico Higuain a fost unul dintre marcatorii lui Columbus care s-a impus cu 3-2.

Afla mai multe despre: columbusdc unitedrooneyfederico higuain