VIDEO | Începe Campionatul Mondial Ironman! Doi români, prezenţi la startul competiţiei din Hawaii

Alte sporturi

Mondialul de Full Iron Man va începe pe 13 octombrie. 2500 de atleţi se vor întrece anul acesta în Hawaii. Printre ei vor fi şi românânii Mihai Vigariu şi Andrei Dudu. Primul va participa din postura campion naţional en titre. Participarea din Hawaii vine la patru ani după ce s-a apucat de triatlon, iar calificarea la mondialul de Iron Man a obţinut-o după ce a ocupat locul 31 din peste 1000 de concurenti la Iron Man Malaysia.

Ce trebuie să ştii despre Ironman Hawaii

• Ediţia din acest an a Campionatului Mondial de Ironman e una aniversară. S-au împlinit 40 de ani de la prima ediţie, din 1978.