VIDEO | Încrâncenare şi spirit de luptă în Everton - Liverpool. Toate fazele din Merseyside Derby sunt AICI. Pool pierde primul loc

Premier League

Everton şi Liverpool au remizat în meciul cu numărul 233 din Merseyside Derby, scor 0-0. A fost un duel intens şi disputat, care o lasă însă pe Liverpool pe locul 2 în Premier League după această rundă.

Pe Goodison Park, cele două formaţii s-au anulat practic reciproc în primele 45 de minute. N-a lipsit încrâncenarea şi nici determinarea, dar ambele ofensive au avut de suferit. Prea puţine mingi au ajuns în preajma careurilor adverse, iar atunci când Salah sau Sigurdsson au trecut de prima linie de apărare, niciunul dintre ei n-a reuşit să concretizeze vreuna din ocaziile de gol ivite.

Şi din păcate, n-au fost multe. Cele mai importante i-au aparţinut egipteanului Salah, care a ratat în minutul 28, de departe cea mai mare oportunitate din prima repriză. Scăpat singur cu Jordan Pickford, cel mai bun jucător african al anului trecut n-a reuşit să-l păcălească pe goalkeeper-ul naţionalei Angliei, dintr-o situaţie din care, parcă anul trecut n-ar fi ratat.

Lupta surdă de la mijlocul terenului a dus la un rezultat ”alb” după primele 45 de minute ale super derby-ului oraşului, un meci disputat într-o atmosferă de poveste.

”Cormoranii” au început mai bine repriza secundă, iar intrările lui Firmino şi Milner după minutul 60 au revitalizat şi mai mult formaţia oaspete. Salah, scăpat din nou singur spre poartă, Mane şi mai apoi Fabinho, din poziţie foarte bună de gol, nu au reuşit să-şi fructifice şansele create.

S-a terminat 0-0, iar FC Liverpool a pierdut prima poziţie în Premier League în dauna rivalei, Manchester City. Elevii lui Guardiola au 71 de puncte, iar cei ai lui Klopp 70 de puncte.

Final de meci: Liverpool pierde primul loc în Premier League

Min 69: Ocazie uriaşă Liverpool! Fabinho primeşte în careu în poziţie avantajoasă, dar pierde un tempo important până când îşi aşează mingea şi ratează o oportunitate mare de gol.

Min 65: Fază rapidă a oaspeţilor, mingea este săltată în careu spre Sadio Mane, dar senegalezul nu reuşeşte să se plaseze atât de bine încât să lovească mingea corect cu capul.

O oră scursă din meci, iar Liverpool suferă şi la construcţie şi la finalizare. Jurgen Klopp îl pregăteşte pe Roberto Firmino. Brazilianul se dezechipează şi intră pentru a-şi ajuta echipa să se impună în Merseyside Derby. Alături de el îşi face loc şi James Milner. Au ieşit Divock Origi şi Wijnaldum

Min 57: Şansă de gol pentru Salah. Egipteanul primeşte cu noroc mingea în interiorul careului dar este deposedat în ultimă instanţă de Keane

Min 54: Şut bun din lovitură liberă. Alexander Arnold nu-i poate marca însă de la această distanţă lui Pickford, care reţine cu siguranţă

Min 52: Ocazie pentru gazde! Corner executat din partea dreaptă în sensul de atac al ”caramelelor”, dar mingea reluată bine cu capul de Calvert-Lewin este reţinută cu siguranţă de portarul Alisson.

Min 46: S-a reluat duelul de pe Goodison Park. La acest scor (0-0), FC Liverpool pierde prima poziţie în clasament în faţa lui Manchester City

O primă repriză echilibrată în Merseyside Derby. Liverpool a fost echipa cu posesia (62%), iar Mo Salah a ratat cea mai mare şansă din prima repriză. Everton e bine aşezată în teren, iar cei doi mijlocaşi defensivi, Schneiderlin şi Gueye fac o risipă de efort fantastică. Liverpool resimte din plin lipsa lui Roberto Firmino. A fost o primă parte cu doar două şuturi pe spaţiul porţii, ambele expediate de Mohamed Salah.

Min 28: Din nou ocazie pentru Liverpool! De această dată, mult mai mare! Mo Salah scapă singur cu Jordan Pickford, dar nu reuşeşte să-l păcălească pe portarul gazdelor. O nouă intervenţie sigură a goalkeeper-ului englez

Min 15: Ocazie pentru Liverpool! Mo Salah este aproape de deschiderea scorului. Control impecabil al balonului pentru egiptean, două driblinguri scurte şi şut pe centrul porţii, prins fără probleme de portarul naţionalei Angliei, Jordan Pickford

Min 9: Ocazie la poarta lui Liverpool! Van Dijk intervine decisiv într-un moment în care oaspeţii crează pericol la poarta lui Alisson. Degringolada din defensiva lui Klopp era să fie pedepsită de Sigurdsson

Min 1: A început meciul de pe Goodison Park

Afla mai multe despre: liverpool