VIDEO | Istvan Kovacs, greşeli foarte mari la debutul în Liga Campionilor. Fanii Valenciei s-au înfuriat şi l-au huiduit. Ce erori a făcut

Brigada condusă de Istvan Kovacs a comis o greşeală în startul meciului dintre Valencia şi Young Boys, din Grupa H a Ligii Campionilor. Românii au oprit o fază periculoasă a Valenciei, decizie care l-a făcut pe antrenorul echipei spaniole, Marcelino Garcia, să aplaude în mod ironic.

În minutul al patrulea, la scorul de 0-0, Geoffrey Kondogbia a trimis o pasă filtrantă pentru Rodrigo, care a scăpat singur cu portarul şi a trimis mingea în poartă, însă asistentul lui Istvan Kovacs din acea parte a terenului, Vasile Marinescu, a ridicat steagul pentru ofsaid. Reluările au arătat, însă, că atacantul gazdelor se afla pe linie cu Gabriel, unul dintre fundaşii centrali ai elveţienilor, în momentul pasei.

Istvan Kovacs arbitrează pentru prima dată în carieră un meci din grupele celei mai importante competiţii europene pentru cluburi, devenind al doilea central român care oficiază în Liga Campionilor, după Ovidiu Haţegan.

În minutul 37, brigada din România a greşit din nou. Istvan Kovacs n-a fluierat fault la faza din care Young Boys a marcat.

Arbitrii români nu s-au bucurat de o primire foarte bună din partea fanilor Valenciei, după greşelile pe care le-au făcut în prima repriză.

Afla mai multe despre: kovacsgresealaliga campionilor