VIDEO | Juventus a învins cu emoţii Genoa lui Ionuţ Radu. Partidă mare făcută de român. Ronaldo a adus victoria în minutul 90+5

Serie A

Juventus, campioana en-titre din Italia, a învins-o pe Genoa cu emoţii, într-o partidă din etapa cu numărul 10 din Serie A.

Ionuţ Radu a fost înger şi demon pentru Genoa în deplasarea de la Torino, contra campioanei. Goalkeeperul român a intervenit fantastic în două rânduri în faţa lui Dybala. Radu a ieşit apoi greşit la un corner, iar Bonucci a deschis scorul. Genovezii au restabilit repede egalitatea. Kouame şi-a dat cu stângul în dreptul, l-a păcălit pe Buffon şi a înscris. La cinci minute după pauză, Genoa a rămas în inferioritate numerică. Cassata a fost eliminat. Bătrâna Doamnă a atacat în valuri, dar Ionuţ Radu a fost senzaţional. Portarul român a fost învins abia în prelungiri. Cristiano Ronaldo a obţinut o lovitură de la 11 metri, tot el a înscris, iar Juventus - Genoa s-a încheiat 2-1.

VIDEO | Juventus - Genoa 2-1

ECHIPELE DE START

• Juventus: Buffon - Cuadrado, Bonucci, Rugani, Alex Sandro - Khedira, Bentancur, Matuidi - Bernardeschi - Dybala, Ronaldo
  • Genoa: Radu - Ghiglione, Romero, Zapata, Ankersen - Schone, Cassata, Agudelo Ardila - Pandev - Pinamonti, Kouame

Min. 90+5: GOL Juventus! Cristiano Ronaldo înscrie din penalty.

Min. 87: Eliminare Juventus! Egalitatea numerică se restabileşte cu doar câteva minute înainte de finalul partidei. Rabiot primeşte cartonaşul roşu.

Min. 51: Eliminare Genoa! Cassata încasează al doilea cartonaş galben şi este trimis la vestiare.

Min. 40: GOL Genoa! Kouame egalează după ce îşi dă cu dreptul în stângul şi îl păcăleşte pe Buffon.

Min. 36: GOL Juventus! Bonucci deschide golul după ce Radu a sărit pe sub minge.

Thiago Motta, proaspăt instalat pe banca "grifonului" genovez, are o misiune foarte grea la abia a doua partidă la formaţia lui Ionuţ Radu. Fostul jucător de la Inter Milano a câştigat la debut, fiind extrem de inspirat în meciul cu Brescia, din weekend. Genoa era condusă pe teren propriu după golul spectaculos al lui Sandro Tonali, dar în repriza a doua toate schimbările lui Motta şi-au spus cuvântul. Cei trei jucători introduşi de fostul mijlocaş au marcat şi au adus a doua victorie a lui Genoa în acest sezon, iar echipa a ieşit de pe locurile retrogradabile.

În schimb, Juventus a făcut un paş greşit, însă datorită faptului că nici Inter nu a reuşit să câştige, "bătrâna doamnă" a rămas lider în Italia. Lecce, la o săptămână după ce a remizat cu AC Milan, a făcut acelaşi lucru şi cu Juve. Marea absenţă a lui Juventus din acea partidă a fost Cristiano Ronaldo. Odihnit de Maurizio Sarri, portughezul urmează să revină în meciul de miercuri şi şi-a propus să îi dea gol internaţionalului român.

ECHIPELE PROBABILE

Juventus (4-3-1-2): Buffon - Cuadrado, Bonucci, Demiral, Alex Sandro - Khedira, Bentancur, Matuidi - Bernardeschi - Dybala, Ronaldo
Absenţi: Chiellini, Perin, Ramsey, Pjanic
Antrenor: Maurizio Sarri

Genoa (4-3-3): Radu - Ghiglione, Romero, Zapata, Barreca - Schone, Radovanovic, Agudelo - Gumus, Pinamonti, Kouame
Absenţi: Sturaro, Criscito, Favilli, Pajac, Lerager
Antrenor: Thiago Motta

Afla mai multe despre: genoajuventusserie a