VIDEO | Juventus - Sampdoria 2-1. Victorie cu emoţii pentru campioni. Oaspeţii au avut un gol anulat în prelungiri

Serie A

Etapa a 19-a din Serie A a început cu o victorie a lui Juventus, 2-1, pe teren propriu, cu Sampdoria.

Campioana Italiei a început cum nu se putea mai bine meciul, printr-un gol înscris de Cristiano Ronaldo. Egalarea a venit după o jumătate de oră, după ce veteranul Quagliarella a transformat o lovitură de pedeapsă acordată în urma consultării cu arbitrajul video.

VAR-ul a fost consultat din nou, în minutul 64, dar atunci decizia arbitrului de centru a rămas şi Cristiano Ronaldo a făcut "dubla" din penalty. Emoţiile au revenit pe final. Saponara a avut o execuţie fabuloasă şi a făcut 2-2 în prelungiri, dar golul a fost anulat după ce VAR-ul a intervenit din nou.

În urma acestui rezultat, Juventus face 53 de puncte şi este lider autoritar în Serie A. În schimb, Sampdoria rămâne pe locul 5, cu 29 de puncte, dar poate pierde poziţia în cazul unei victorii a lui AC Milan în meciul cu SPAL.

VIDEO | Juventus - Sampdoria 2-1
Ronaldo 2', 64' / Quagliarella 33'

Echipele de start

Juventus (4-3-3): Perin - De Sciglio, Rugani, Chiellini, Alex Sandro - Emre Can, Pjanic, Matuidi - Dybala, Mandzukic, Cristiano Ronaldo
Antrenor: Allegri

Sampdoria (4-3-1-2): Audero - Sala, Tonelli, Colley, Muru - Praet, Ekdal, Linetty - Ramirez - Quagliarella, Caprari
Antrenor: Giampaolo

Min. 90+2: Gol anulat Saponara, după o poziţie de offside.

Min. 64: GOOOL Juventus! Cristiano Ronaldo înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă.

Min. 52: Ocazie Juventus! Matuidi a prins un şut excelent, dar portarul Audero are o paradă la fel de bună.

Min. 33: GOOOL Sampdoria! Quagliarella restabileşte egalitatea din penalty, după ce arbitrul a luat decizia cu ajutorul VAR.

Min. 2: GOOOL Juventus! Cristiano Ronaldo deschide scorul cu un şut din marginea careului.

Campioana en titre din Italia este la nouă puncte de locul doi, Napoli, şi la cum decurg lucrurile în acest moment, fanii bianconero sunt optimişti cu privire la al 8-lea titlu consecutiv. Pe Allianz Stadium vine Sampdoria, locul 5, iar genovezii au o miză specială în acest meci.

Preşedintele clublui Sampdoria, Massimo Ferrero, a declarat că îşi va face un look similar cu cel al lui Nainggolan dacă echipa sa va câştiga (citeşte mai mult, aici).