VIDEO | Kilmarnock - Rangers 2-1. Ianis Hagi a fost titular, dar nu a putut împiedica eşecul formaţiei sale

Cu Ianis Hagi titular, Rangers s-a înclinat în deplasarea de la Kilmarnock, scor 1-2.

Formaţia antrenată de Steven Gerrard a deschis scorul în minutul 32 prin Scott Arfield, după un şut senzaţional de la distanţă.

Fără să impresioneze, gazdele au intrat încet încet în meci, iar O'Donnel a restabilit egalitatea în minutul 77. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Kilmarnock a dat lovitura prin reuşita lui Brophy.

Ianis Hagi a evoluat până în minutul 82, când a fost înlocuit de Stewart. Românul nu a făcut un meci strălucit, dar nici dezamăgitor.

Cu un meci mai puţin decât rivala Celtic, Rangers este acum la 10 puncte în spatele liderului. Etapa viitoare, formaţia lui Ianis Hagi joacă pe teren propriu contra celor de la Livingston, ocupanta locului 5 în clasament. Celtic are meci dificil în deplasare la Aberdeen.

Kilmarnock - Glasgow Rangers 2-1 (O'Donnel 76, Brophy 90/ Arfield 32)

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Katic, Halliday - Aribo, Arfiled, Jack - Hagi, Kent - Morelos

Rezerve: Foderingham, Flanagan, Edmundson, Davis, Stewart, Jones, Kamberi

Min 90. Gazdele marchează din nou! Gerrard bifează a treia înfrângere în acest sezon. Brophy este autorul golului

Min 82: Ianis Hagi a fost înlocuit cu Stewart

Min 72. Gol Kilmarnock! Stephen O Donnel restabileşte egalitatea cu o finalizare simplă.

Min 60. Bară Rangers! Morelos îl surprinde pe portarul gazdelor ieşit din poartă, trimite mingea spre poarta rămasă goală, dar balonul cade pe bara transversală

Min 32. GOL Rangers! Arfield prinde un şut senzaţional, fără replică pentru portarul Jan Koprivec.

Min 29 Tentativă de şut a lui Ianis Hagi de la marginea careului, românul este blocat de un adversar

• 10 minute scurse din meci. Ianis pare destul de activ în startul jocului

În Premiership, Kilmarnock, formaţia la care apără portarul român Laurenţiu Brănescu, este pe locul 7 (din 12), cu 29 de puncte. De partea cealaltă, Rangers este pe locul 2, cu 60 de puncte, la şapte puncte în spatele lui Celtic Rangers, dar cu un meci în minus faţă de rivali.

• LIVETEXT | Kilmarnock - Glasgow Rangers, astăzi, de la ora 21:45, în Premiership

Presa din Scoţia anunţă că antrenorul celor de la Glasgow Rangers, legendarul Steven Gerrard se pregăteşte să alinieze un sistem 4-3-3, împotriva celor de la Kilmarnock, în care îşi va face loc şi internaţionalul român, Ianis Hagi.

"Tânărului Ianis Hagi i se va oferi mai multă libertate în atac, în meciul cu Kilmarnock. A marcat primul gol pentru Rangers şi este aşteptat să fie titular şi acum", anunţă britanicii de la Express.co.uk

În acelaşi timp, se întoarce într-un meci de campionat şi englezul Ryan Kent, fotbalist adus de la Liverpool, pentru 8 milioane de euro, după trei etape de pauză. În schimb, croatul Borna Barisic a acuzat oboseală şi sunt şanse mari să rămână rezervă.