VIDEO | Kimi Raikkonen a câştigat Marele Premiu de Formula 1 din SUA. Lupta pentru titlul mondial continuăgalerie foto

Formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton a ratat posibilitatea de a obţine, duminică, al cincilea titlu de campion mondial în Formula 1, al doilea consecuitv, după ce, plecat din pole position, a ocupat doar locul al treilea în Marele Premiu al SUA. Cursa de la Austin a fost câştigată de finlandezul Kimi Raikkonen de la Ferrari, urmat de olandezul Max Verstappen de la Red Bull, care a fost pe locul 18 la start. Pe locul al patrulea s-a clasat germanul Sebastian Vettel de la Ferrari, şalangerul la titlu, iar al cincilea a fost finlandezul Valtteri Bottas de la Mercedes.

Lupta pentru titlul mondial va continua duminica viitoare, la Ciudad de Mexico. Hamiton are un avans de 70 de puncte, cu trei etape înaintea finalului sezonului.

Duminică, Hamilton a plecat din pole postion la Austin, însă a fost întrecut în primul viraj de Kimi Raikkonen, al doilea pe grilă. Liderul clasamentului piloţilor şi-a recuperat poziţia I, în turul al 22-lea din 56, când finlandezul de la Ferrari a intrat la boxe, pentru schimbul de pneuri. Însă strategia cu două schimburi de pneuri, unică între piloţii de frunte, nu a funcţionat, Hamilton terminând al treilea, după un final incendiar şi o luptă strânsă între primii trei clasaţi.

Vettel a plecat de pe locul al cincilea al grilei, dar a ajuns pe 15, după un contact cu australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull. Ricciardo a abandonat în turul al nouălea, iar germanul de la Ferrari a recuperat terenul pierdut până pe locul 4.

Astfel, Kimi Raikkonen a obţinut al 21-lea succes în Formula 1, primul după peste cinci ani, din 17 martie 2013, când a câştigat MP al Australiei, ca pilot al Lotus.

Pe locurile 6-10 s-au clasat în ordine germanul Nico Hulkenberg, spaniolul Carlos Sainz jr, ambii de la Renault, francezul Esteban Ocon de la Force India, danezul Kevin Magnussen de la Haas şi mexicanul Sergio Perez de la Force India.

Antepenultima etapă a CM de formula 1, Marele Premiu al Mexicului, va avea loc săptămâna viitoare.

Final! Kimi Raikkonen căştigă MP de la Austin!!! Verstappen, după o cursă excelentă, termină pe 2. Hamilton e abia al treilea! Lupta pentru titlul mondial, continuă!!

Update 22:47 Vettel îl depăşeşte pe Bottas şi urcă pe 4

Update 22:41 Cu patru tururi înainte de final, Raikkonen conduce, Hamilton e pe 3 şi Vettel pe 5. Dacă lucrurile rămân aşa, următorul Mare Premiu va fi super interesant

Duel interesant între Bottas şi Vettel. El încearcă să-l încetinească pe  german. Raikkonen are 1.7 secunde peste Verstappen şi 1.6 peste Hamilton

Update 22:28 Top 5 după 43 de tururi de pistă

Raikkonen
Verstappen
Hamilton
Bottas
Vettel

Update 22:25 Se schimbă din nou ordinea în cursă: Raikkonen rămâne momentan lider, el este urmat de Verstappen şi de Hamilton

Un nou record. Hamilton are acum cel mai rapid timp pe tur de pistă: 1:37:392

Update 22:20 Top 5 după 40 de tururi de pistă: Raikkonen, Verstappen, Bottas, Hamilton, Vettel

Update 22:17 Se confirmă: Lewis Hamilton la boxe! Raikkonen redevine lider. Vettel nu pare să aibă aceleaşi probleme cu cauciucurile maşinii sale

Update 22:14 Cauciucurile lui Hamilton nu arată bine. Cel mai probabil va intra din nou la boxe, aşa cum era de altfel şi strategia.

► Dacă acest Mare Premiu s-ar opri în acest moment, Lewis Hamilton ar deveni campion mondial

Update 22:11 Al patrulea abandon al cursei. De această dată este rândul lui Charles Leclerc de la Sauber să spună adio MP de la Austin.

Sebastian Vettel are cel mai rapid tur de pistă: 1:38:715

Update 21:59 Vettel are nevoie de cauciucuri noi. Probabil că şansele sale de a mai rămâne în lupta pentru titlu mondial depind de coechipierul său.

Update 21:52  Raikkonen intră la boxe, Lewis Hamilton trece pe prima poziţie. Dacă lucrurile s-ar păstra aşa, britanicul ar deveni campion mondial

Update 21:50 Top 5 în clasament după 22 tururi: Raikkonen, Hamilton, Bottas, Verstappen, Vettel

Update 21:44 Avem trei abandonuri până în acest moment: Fernando Alonso, Daniel Ricciardo şi Romain Grosjean. Pentru Ricciardo este al cincilea abandon al sezonului. Lider rămâne Raikkonen, urmat de Hamilton şi Bottas. Verstappen e pe 4 după ce a recuperat 14 locuri. Sebastian Vettel abia pe locul 5

Update 21:32 ---> Ce s-a întâmplat până acum

- Raikkonen conduce, Hamilton e pe doi, Bottas e al treilea
- Vettel a urcat până pe 5
- Ricciardo s-a retras după 11 tururi de pistă (vezi video)

Update 21:25 Verstappen a urcat până pe 6 după ce l-a depăşit pe Hulkenberg

Update 21:24 Kimi Raikkonen este primul lider al cursei. Îl urmează Hamilton şi Bottas.

Update 21:15 Start în MP al SUA

UPDATE Aşa va arăta grila de start pentru cursa din această seară, una în care Hamilton îşi poate asigura un nou titlu de campion.

Sebastian Vettel a terminat cursa trecută de la Suzuka pe locul 6, în urma unui acroşaj cu Verstappen şi s-a îndepărtat de liderul clasamentului general, Lewis Hamilton. După cea de-a 9-a victorie din acest sezon, britanicul se îndreaptă spre titlul mondial, iar şansele lui Vettel, marele său rival s-au diminuat aproape definitiv.

• LIVE VIDEO | Marele premiu de Formula 1 din SUA, duminică în direct de la 21:10, TS 3

Cu doar patru curse rămase până la finalul sezonului, pilotul de la Ferrari mai are doar şanse teoretice să câştige titlul mondial, în timp ce rivalul de la Mercedes este mare favorit şi în Marele Premiu din Statele Unite.

Hamilton s-a impus şi în cursa din 2017, când Vettel a terminat pe 2, iar Kimi Raikkonen a sosit al treilea.

Circuitul din Statele Unite are o lungime de 5.513 km şi propune piloţilor nu mai puţin de 56 de ture. Hamilton are mai multe curse câştigate aici decât legendarul Schumacher. Britanicul s-a impus în 2007, 2012, 2014, 2015, 2016 şi 2017.  Cu excepţia cursei din 2013 în care s-a impus Vettel, Hamilton a câştigat cursele din 2007 până în prezent.