VIDEO | Kristiansand - CSM Bucureşti 23-25. Revenire FABULOASĂ a fetelor noastre în ultimele 3 minute! Cristina Neagu, IMPOSIBIL de oprit!

Handbal

Cu o Cristina Neagu absolut fabuloasă (14 goluri din 25 ale CSM-ului) fetele noastre se întorc acasă cu o victorie din Danemarca şi urcă pe loc de sferturi. Ultimele 5 minute au fost incendiare şi au produs o revenire de senzaţie a CSM-ului

CSM a câştigat dramatic în Norvegia, pe terenul lui Vipers Kristiansand. Deşi a fost condusă aproape în permanenţă, vicecampioana României s-a impus cu 25 la 23 şi are 7 puncte în Grupa Principală I. În acest moment, tigroaicele au urcat pe locul 4, ultimul care asigură participarea în sferturile Ligii Campionilor.

Handbalistele de la CSM au început slab meciul din Norvegia. Kristiansand a condus în permanenţă în prima repriză, chiar şi la 5 goluri diferenţă. Neagu a fost din nou la înălţime, cu 7 goluri marcate până la pauză, iar CSM a reuşit să se apropie pe tabelă. Vipers a avut 12 la 11 după primele 30 de minute.

Vicecampioana României nu s-a descurcat mai bine nici în repriza secundă. Kristiansand a fost în continuare la conducere, până spre finalul meciului. În ultimele 3 minute de joc, CSM a preluat pentru prima dată conducerea, 23 la 22 şi nu a mai cedat-o până la final. Neagu a terminat partida cu 14 goluri marcate, la fel ca şi în meciul cu Metz, din etapa trecută.

CSM va juca următorul meci din Liga Campionilor pe 21 februarie, pe teren propriu cu Ferencvaros.

LIVE | Kristiansand - CSM Bucureşti 23-25

FINAL!! VICTORIE uriaşă pentru CSM, după o revenire senzaţională.

Min 58. CRISTINA!! CRISTINA!!! CRISTINA!!! În inferioritate numerică, starul echipei noastre marchează din nou. Este a 14-a reuşită! Prestaţie FABULOASĂ a celei mai bune handbaliste din lume

Min 56: Itana Grbic!!!! Trecem în avantaj după al doilea gol consecutiv al Itanei!

Min 55. CSM se apropie din nou la un singur gol. Perioadă excelentă a fetelor noastre, concretizată de Itana Grbic în golul egalizator

Min 51. Vilde Jonassen şi Tomac marchează pentru gazde, iar Vipers se desprinde. De această dată la 4 goluri.

Min 49. Gol Cristina Neagu! Al 10-lea al său în acest meci, din 14 aruncări.

Min 45. Vipers se desprinde din nou pe tabelă. Danezele au trei goluri în plus acum, după câteva atacuri irosite de fetele noastre

Min 43. Andrea Lekic restabileşte egalitatea. Scorul este acum 17-17

Min 42. Cristinaaaaaaa!!! Seară impresionantă pentru starul CSM-ului. Al 9-lea gol marcat de cea mai bună jucătoare a lumii

Min 41. Gol CSM! Al 15-lea în acest meci. Şi totuşi, danezele sunt la conducere

Min 36. Denisa Dedu, paradă excelentă. Cu puţin noroc, diferenţa rămâne de numai 2 goluri în favoarea gazdelor

Min 33. Marta Tomac marchează, cu noroc, pentru gazde. Vipers se desprinde din nou la două goluri: 15-13

Min 32. Cristina Neagu începe repriza a doua aşa cum a terminat-o pe prima: în mare formă. Aruncare excelentă şi diferenţa se micşorează din nou. Neagu este la cel de-al 8-lea gol al serii.

Min 31. Start în repriza secundă. Vipers începe cu un nou gol şi se desprinde acum la două. Jucăm în inferioritate numerică

Pauză. Un singur gol avans pentru Vipers. Gazdele au 12 goluri din 22 de şuturi, iar CSM are 11 goluri din 20 de şuturi. Cristina Neagu (7 goluri) şi Malin Aue (5 goluri) sunt cele mai bune marcatoare ale primei reprize. Ai un rezumat al primei părţi, mai jos:

Min 26. Cristinaaaaa Neaguuuuu!!! Al 7-lea gol pentru starul CSM-ului! Am revenit de la 11-6

Min 25. Cu 5 minute înainte de final, CSM a revenit în meci. Doar două goluri avans are formaţia gazdă acum. Vipers ratează două aruncări consecutive de la 7 metri. Avem superioritate şi ne putem apropia la un singur gol

Min 21. Gol Andrea Lekic! Marcăm de 3 ori consecutiv! Scorul este acum 11-9

Min 19. Din fericire, există Cristina Neagu! Starul CSM-ului punctează din nou. Este 11-7

Min 18. Danezele sunt în pre pasiv şi aruncă la disperare. Nu reuşesc să marcheze, iar atacul revine fetelor noastre. Thorsterson pătrunde impetuos, dar nu reuşeşte nici ea să punctele. CSM rămâne la 5 goluri în spatele echipei gazdă.

Min 14. Cristina Neagu marchează din 7 metri. Kristiansand continuă să conducă, scor 9-6

Min 12. Vipers continuă să marcheze uşor

Min 8. Al treilea gol al Cristinei Neagu. CSM începe parcă să joace la adevărata sa valoare

Min 7. Neagu, EXECUŢIE magnifică!! De la 9 metri, Cristina trimite o ”rachetă” senzaţională

Min 6. Avantaj de două goluri pentru formaţia gazdă. CSM caută încă soluţii pentru a debloca linia de 9 metri a danezelor

Min 3. Cristina Neagu marchează primul gol al echipei noastre. Daneze au început însă ceva mai bine

Min 1. Start de meci în Danemarca! CSM poate urca pe loc de sferturi de finală în cazul unei victorii

Venite după victoria splendidă din etapa trecută din Liga Campionilor, scor 32-27 în faţa formaţiei franceze Metz, jucătoarele antrenate de Adrian Vasile au clacat în Liga Naţională - Liga Florilor, unde au obţinut doar un rezultat de egalitate cu CSM Baia Mare, formaţie valoroasă, ambiţioasă, dar care nu poate emite pretenţii în lupta cu granzii CSM Bucureşti şi SCM Râmnicu Vâlcea. Cu toate acestea, CSM Baia Mare a smuls un punct, după ce la pauză a fost condusă cu patru goluri.

Foarte probabil, a intervenit spiritul de conservare în tabăra "tigroaicelor", deoarece urma acest meci cu Kristianstad, formaţie care se află şi ea în lupta pentru ocuparea primelor patru locuri în grupă, locuri ce duc în sferturile de finală. Un eventual succes al formaţiei din Capitală ar propulsa echipa, de pe locul 5, până pe locul 4.

• LIVE VIDEO | Kristiansand - CSM Bucureşti, sâmbătă, de la ora 20, în direct pe Telekom Sport 3

De partea cealaltă, Kristiansand a defilat în campionatul Norvegiei în ultima etapă: succes scor 33-20 împotriva celor de la Gjerpen. Cu toate aceastea, situaţia din Grupa Principală l nu este tocmai roz. A acumulat două înfrângeri după confruntările cu Esbjerg şi Rostov-Don, iar un nou insucces ar reduce semnificativ şansele la calificarea în faza sferturilor de finală. Asta şi fiindcă două din ultimele trei etape se vor disputa în deplasare

Afla mai multe despre: handbalcsm bucuresti