VIDEO | Lamine Yamal, debut cu gol în naţionala Spaniei la 16 ani şi 57 de zile! Ibericul a bătut o serie de recorduri

Lamine Yamal a debutat, vineri, în naţionala Spaniei, în partida din deplasare cu Georgia, câştigată de iberici cu 7-1, în preliminariile pentru EURO 2024, la doar 16 ani şi 57 de zile, reuşind să şi marcheze un gol.

Lamine Yamal nu a fost titular în naţionala Spaniei, însă a intrat în finalul primei reprize, când l-a înlocuit pe Dani Olmo, la scorul de 4-0.

Lamine Yamal, noua senzaţie a fotbalului european

Lamine Yamal a reuşit să marcheze ultimul gol al partidei, în minutul 74, după o centrare foarte bună a lui Nico Williams, în zona punctului cu var.

Nimeni nu a interceptat balonul, care a ajuns la Yamal, iar puştiul l-a trimis la colţul lung, cu piciorul stâng, stabilind scorul final 7-1.

Aşadar, fotbalistul Barcelonei a reuşit să doboare mai multe recorduri naţionale şi internaţionale:

- cel mai tânăr jucător din istoria naţionalei Spaniei - 16 ani şi 57 de zile

- cel mai tânăr marcator din istoria naţionalei Spaniei

- cel mai tânăr marcat din istoria preliminariile Campionatelor Europene. L-a întrecut pe Gareth Bale, care marcase la 17 ani şi 83 de zile.

Lamine Yamal are rădăcini din Maroc şi Guinea Ecuatorială, însă a ales să reprezinte Spania, locul unde s-a născut şi a făcut primii paşi în fotbal.

Afla mai multe despre: yamalgeorgia - spania