VIDEO | Lazio a învins campioana en-titre! Ştefan Radu a fost titular contra lui Juve. CR7 a punctat, dar nu şi-a putut salva echipa

Serie A

Lazio a învins-o pe Juventus cu scorul de 3-1. Ciro Immobile a ratat o lovitură de la 11 metri, iar Cristiano Ronaldo a marcat pentru formaţia campioană

Cu Ştefan Radu integralist, Lazio a obţinut prima victorie pe Olimpico în faţa lui Juventus după 16 ani. Bătrâna Doamnă a deschis scorul după 25 de minute de joc. Bentancur i-a pasat excelent lui Ronaldo, care a înscris pentru prima dată în deplasare în acest sezon. Biancocelestii au egalat chiar înainte de pauză, când Luis Alberto a centrat perfect pentru reuşita lui Felipe. Cu 20 de minute înainte de final, Cuadrado şi-a lăsat echipa în zece.

A faultat în postură de ultim apărător, apoi a fost la un pas de bătaie cu Bonucci. Lazio a profita din plin de superioritatea numerică. Luis Alberto a reuşit al zecelea său assist din acest sezon, iar Milinkovic Savic şi-a adus echipa în avantaj. Immobile a ratat şansa de a înscrie pentru a zecea etapă consecutivă. Golgheterul din Serie A nu l-a putut învinge de la 11 metri pe Scszesny. Echipa de pe Olimpico a lovit decisiv în prelungiri. Caicedo a marcat, iar Lazio a obţinut a şaptea victorie la rând, în timp ce Juventus a suferit prima înfrângere a sezonului.

Min 74: GOL Lazio! Milinkovic Savic marchează pentru gazde

Min. 45+1: GOL Lazio! Luiz Felipe a dat lovitura pe Olimpico în minutele de prelungire ale primei reprize.

Min. 25: GOL Juventus! Cristiano Ronaldo a deschis scorul după o acţiune bine lucrată a "bătrânei doamne".

După ce a câştigat opt titluri consecutive, "bătrâna doamnă" se simte ameninţată. Juventus a fost devansată de Inter în clasamentul din Serie A şi nu îşi mai permite paşi greşiţi, mai ales în astfel de meciuri, extrem de importante. Cele două echipe sunt vecine de clasament, fiind despărţite de şase puncte.

Lazio, echipă la care Ştefan Radu este anunţat titular de presa italiană, are şase victorii consecutive în campionat, la care se adaugă şi succesul recent din UEFA Europa League, împotriva celor de la CFR Cluj, care îi ţine în viaţă în a doua competiţie ca valoare din Europa.

Juventus a remizat, 2-2, cu Sassuolo, iar victoria celor de la Inter, cu SPAL, a trimis-o pe campioana en-titre pe locul secund în Serie A.

ECHIPELE PROBABILE

Lazio (3-5-2): Strakosha - Bastos, Acerbi, Radu - Lazzari, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Luis Alberto, Lulic - Immobile, Correa
Absenţi: Berisha, Marusic, J. Lukaku, Patric

Juventus (4-3-1-2): Szczesny - Cuadrado, Bonucci, de Ligt, Alex Sandro - Bentancur, Pjanic, Matuidi - Dybala, Ronaldo
Absenţi: Chiellini, Douglas Costa, Khedira, Ramsey

Afla mai multe despre: laziojuventusserie a