VIDEO | Leipzig, victorie spectaculoasă în derbiul de pe podium cu Gladbach. Werner a făcut dubla!

Bundesliga

În direct pe Telekom Sport 4, RB Leizpig s-a impus cu scorul de 2-0 în faţa celor de la Borussia Monchengladbach, pe teren propriu, într-un meci contând etapa a 13-a a campionatului Germaniei.

Timo Werner a avut nevoie de numai 120 de secunde pentru a modifica tabela pe Red Bull Arena. Golgheterul lui Leipzig a marcat superb de la marginea careului. Oaspeţii de la Gladbach au avut şansa de a reveni în meci, dar Neuhaus a ratat o bună şansă chiar înainte de pauză. Ocazia s-a răzbunat în prelungirile primei reprize. Werner a mai lovit o dată şi a ajuns la opt reuşite în acest sezon de Bundesliga, cu două mai puţine decât cel mai bun marcator al campionatului, Paco Alcacer.

Leipzig a bifat a şaptea victorie din acest sezon şi a revenit pe poziţia a treia în Bundesliga, la un punct în urma lui Gladbach şi la opt lungimi de liderul Borussia Dortmund. Pentru Lipzig a fost prima victorie după două înfrângeri consecutive, în timp ce Borussia a bifat primul gol din acest sezon fără gol marcat.

Afla mai multe despre: videoleipziggladbachbundesliga