VIDEO | Leverkusen a făcut spectacol la Augsburg. S-au marcat 5 goluri şi încă două au fost anulate după consultarea VAR

Campionate

Scăpată de grijile retrogradării, Augsburg a început dezinvolt meciul cu Leverkusen, iar Danso a deschis scorul după mai puţin de un sfert de oră.

Avantajul gazdelor nu a durat însă decât trei minute. Volland a restabilit egalitatea. Imediat, Alario a făcut 2-1 pentru ”aspirine”, dar golul a fost anulat după consultarea reluărilor. În prelungirile primei reprize, Alario a mai ratat o ocazie. Transversala l-a salvat pe Kobel.

Inevitabilul s-a produs în repriza a doua. La trei minute de la ieşirea de la cabine, Havertz a făcut 2-1 pentru Leverkusen. Oaspeţii nu au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi, după un nou gol anulat cu VAR, Tah a făcut 3-1. Scorul final, 4-1, a fost stabilit de Brandt cu trei minute înainte de final, iar ”aspirinele” au bifat a treia victorie consecutivă.

Afla mai multe despre: leverkusenbundesliga