VIDEO Lewis Hamilton a câştigat a doua etapă a sezonului de F1. Cum a fost premiat de către organizatori

Formula 1

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Stiriei, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

“Echipa a făcut o treabă fantastică. Sunt foarte recunoscător că am revenit pe primul loc. Este un pas mare înainte”, a declarat Hamilton după cursă.

Pe locul doi a terminat Valtteri Bottas (Mercedes), iar pe trei Max Verstappen (Red Bull Racing).

Tot 10 este completat de Alexander Albon (Red Bull Racing), Lando Norris (McLaren), Sergio Perez (Racing Point), Lance Stroll (Racing Point), Daniel Ricciardo (Renault), Carlos Sainz (McLaren) şi Daniil Kviat (AlphaTauri).

Etapa a treia a CM de Formula 1, Marele Premiu al Ungariei, va avea loc pe Hungaroring, la 19 iulie.

Pilotul finlandez al echipei Mercedes, Valtteri Bottas, a câştigat, duminica trecută, Marele Premiu al Austriei, prima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, desfăşurată pe circuitul de la Spielberg, fără spectatori. El a fost urmat de Charles Leclerc din Monaco (Ferrari) şi de britanicul Lando Norris de la McLaren-Renault, ultimul aflat la primul podium din carieră.

Bottas ar putea deveni duminică primul pilot din istorie care câştigă în acelaşi an, de două ori un Mare Premiu în aceeaşi ţară. El va pleca de pe poziţia a patra în cursă. În direct la Telekom Sport, Formula 1 oferă duminică Marele Premiu al Styriei, cursă care se desfăşoară tot în Austria.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Stiriei, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul de la Spielberg.

În calificările de sâmbătă, începute cu 45 de minute întârziere, din cauza ploii, pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Red Bull Racing), iar pe trei Carlos Sainz (McLaren).