VIDEO Lewis Hamilton a încheiat cu victorie sezonul de F1

Formula 1

Lewis Hamilton a încheiat en fanfare acest sezon de Formula 1. Deja campion mondial pentru a şasea oară încă de la finalul etapei trecute, britanicul a închis sezonul 2019 din Marele Circ cu o victorie şi a a ajuns la 92 în carieră. Al doilea la Abu Dhabi a terminat Verstappen, iar Leclerc a încheiat podiumul.

Cursa din Emiratele Arabe Unite a fost ultima în Formula 1 pentru pilotul german Nico Hulkenberg, care nu a reuşit să îşi găsească un alt angajament. Capăt de linie este şi pentru Robert Kubica, care se retrage.

“Sunt mândru şi sunt recunoscător acestei echipe. Vă mulţumesc tuturor celor de aici şi de acasă. Această maşină este o operă de artă”, a declaat pilotul după cursă.

Hamilton şi-a adjudecat trofeul mondial încă din 28 octombrie, de la Marele Premiu al Mexicului.

La constructori, trofeul i-a revenit echipei Mercedes, declarată câştigătoare la 11 noiembrie, la GP-ul Braziliei.

În Abu Dhabi, Lewis Hamilton a obţinut a 11-a victorie din 2019, a 84-a din carieră.

Pe locul doi s-a clasat Max Verstappen (Olanda/Red Bull), iar pe trei a încheiat Charles Leclerc (Monaco/Ferrari).

Afla mai multe despre: hamiltonformula 1