VIDEO | Liverpool - Leipzig 2-0. Echipa lui Klopp s-a calificat la pas în sferturile de finală după ce Mane şi Salah au rezolvat returul

Liverpool a pierdut ultimele şase partide jucate pe Anfield Road în campionat iar titlul în Premier League este compromis. Totuşi, echipa lui Jurgen Klopp s-a calificat în sferturile Champions League în faţa lui Leipzig cu scorul general de 4-0.

VIDEO Liverpool- RB Leipzig 2-0 (2-0 în tur), pe Telekom Sport 3 şi Telekomsport.ro

Liverpool: Alisson -  Alexander-Arnold, Kabak, Philips, Robertson - Fabinho, Wijnaldum, Thiago - Mane. Jota, Salah

Rezerve: H. Davies, Adrian, N. Williams, R. Williams, B. Davies, Tsimikas, Jones, Keita, Milner, Oxlade-Chamberlain, Shaqiri, Origi

RB Leipzig: Gulacsi - Adams, Mukiele, Upamecano, Klostermann, Nkunku - Olmo, Kampl, Sabitzer, Forsberg - Poulsen

Rezerve: Martinez, Orban, Halstenberg, Konate, Henrichs, Haidara, Samardzic, Kluivert, Sorloth, Hwang Hee-Chan

Min. 90+3 Finalul partidei.

Min. 74 Gooool Mane! Senegalezul încheie practic calificarea şi o timite pe Liverpool în sferturi.

Min. 70 Goooool Salah! Egiteanul combină bine cu Jota şi trimite un şut, bine plasat în colţul porţii.

Min 65. Bară Sorloth! Norvegianul lui Leipzig trimte o lovitură cu capul în transversală.

Min. 46 A început a doua repriză.

Min 45. Este pauză la Budapesta.

Min. 45+1 Ratare mare pentru Jota, care ajunge într-o poziţie bună, dar trimite în plasa laterală.

Min. 32 Forsberg primeşte mingea în careul lui Liverpool şi trage puţin pe lângă bară.

Min. 24 Ratări incredibil ale lui Liverpool! Tiago l-a lansat superb pe Salah, care, faţă în faţă cu Gulacsi, a trimis în portar. Mingea a ajuns la Mane, care a reluat în pământ cu capul, Salah a fost doborât, iar acelaşi Mane a tras peste poartă.

Min. 19 Jota reia cu capul pe centrul porţii, iar Gulacsi a respins în corner.

Min. 10 Leipzig are prima mare ocazie a meciului, dar Alisson a salvat eroic.

Min. 1 A început meciul.

Misiunea celor de la Liverpool pare una uşoară în această seară. Formaţia antrenată de Jurgen Klopp are de apărat două goluri după victoria din deplasare în manşa tur. Campioana Premier League nu va beneficia de avantajul terenului propriu, meciul jucându-se la Budapesta din cauza restricţiilor legate de coronavirus. Acest lucru poate însemna şi un avantaj pentru gazde având în vedere că Liverpool a pierdut ultimele 6 partide jucate pe Anfield Road în campionat. Titlul în Premier League este compromis aşa că singurul obiectiv pentru campioana Angliei este Liga Campionilor.

Leipzig în schimb este la numai două puncte în spatele celor de la Bayern în Bundesliga. În sezonul precendent al Ligii, RB Leipzig a ajuns până în semi-finalele competiţiei, acolo unde a fost eliminată de PSG cu 3-0. Tottenham şi Atletico Madrid au fost victime ale nemţilor în faza eliminatorie până la eliminarea cu PSG.