VIDEO | Liverpool şi Porto au încheiat la egalitate meciul din ”optimile” Champions League. ”Cormoranii” au avut marile ocazii

Confruntarea dintre Liverpool şi FC Porto, de pe Anfield, din această seară, a fost lipsită de strălucire, deoarece ”Cormoranii” erau ca şi calificaţi în ”sferturi”, după ce câştigaseră partida tur cu 5-0.

Livepool - Porto 0-0

• FC Liverpool: Loris Karius – Joe Gomez, Joël Matip, Dejan Lovren, Alberto Moreno – Emre Can, Jordan Henderson, James Milner – Sadio Mané, Roberto Firmino, Adam Lallana. Antrenor: Jürgen Klopp.
  • FC Porto: Iker Casillas – Maxi Pereira, Felipe (C), Diego Reyes, Diogo Dalot – Bruno Costa, Óliver Torres, André André, Jesús Corona – Vincent Aboubakar, Majeed Waris. Antrenor: Sérgio Conceição

Formaţia Liverpool a remizat, marţi, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa FC Porto, în manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, şi s-a calificat în sferturile competiţiei.

Înainte de startul jocului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria lui Davide Astori.

Tragerea la sorţi a sferturilor LC va avea loc la 16 martie.

FINAL

min. 84: Ocazie pentru Porto! Jucătorii antrenaţi de Sergio Conceicao puteau deschide scorul, însă apărarea lui Liverpool a reuşit să respingă balonul.

min. 46: A început repriza secundă!

PAUZĂ

min. 31: Ocazie imensă pentru Liverpool! Alberto Moreno se luptă şi menţine mingea în teren, după care întoarce la Adam Lallana, acesta pasează la James Milner, care îl găseşte foarte bine pe Sadio Mané, în careul de 16 metri. Atacantul lui Liverpool pivotează foarte bine, dar trimite mingea în bară.

min. 1: A început partida!

Învinşi cu 5-0 pe teren propriu, lusitanii nici nu îndrăznesc să mai spere la o calificare în sferturi şi merg pe Anfield cu un singur gând: să evite o nouă umilinţă şi să-şi salveze cât de cât onoarea patătă de "cormorani" în tur.

Tripleta ofensivă a lui Liverpool - Mane, Firmino, Salah - a făcut ce a vrut pe Estadio Dragao, şi au rezolvat calificarea încă din tur. Acum, Klopp îşi va permite cu siguranţă să menajeze mai multe piese de bază, în vederea partidelor grele din Premier League.

S-au mai văzut minuni în fotbal, dar o calificare a portughezilor ar reprezenta ceva de domeniul fantasticului. În toată istoria competiţiei, s-a întâmplat de 21 de ori ca manşa tur să se încheie cu 5-0 şi scorul nu a fost întors niciodată.

Mai mult, pentru Porto şi Liverpool aceasta va fi a şasea confruntare directă. Cormoranii au câştigat trei meciuri, iar celelalte două s-au încheiat cu remize.

Pentru Liverpool, calificarea în sferturi ar reprezenta o premieră pentru ultimii nouă ani.

LIVE VIDEO | Liverpool - Porto se vede pe Telekom Sport 2, marţi, 6 martie, de la 21:45

Afla mai multe despre: portoliverpoolliga campionilor