VIDEO | Mainz a făcut instrucţie cu Freiburg, dar Maxim s-a făcut remarcat din alte motive. Cum a luat românul galben din poziţia de rezervă

Mainz a făcut instrucţie cu Freiburg, în primul meci al rundei cu numărul 28 din Bundesliga. Gazdele s-au impus cu scorul de 5-0, dar Alexandru Maxim s-a făcut remarcat din alte motive, fiind rezervă o mare parte din meci.

În minutul 64, când încă se pregătea pe margine, internaţionalul român a fost penalizat cu cartonaşul galben, pentru că era prea aproape de suprafaţa de joc.

Boetius a deschis scorul, Mateta a reuşit un Freiburg, iar la scorul final a mai contribuit şi Onisiwo. Alexandru Maxim a intrat în minutul 79 în locul lui Quaison, suedezul care a marcat împotriva României la meciul de la Stockholm.

Mainz urcă pe locul 14, cu 33 de puncte şi obţine prima victorie după patru înfrângeri.

Afla mai multe despre: alexandru maximmainzbundesliga