VIDEO | Manchester City - Tottenham 4-3. Meci istoric în Liga Campionilor! City a înscris în 90+3, dar golul a fost anulat cu VAR. Londonezii sunt în semifinale

Manchester City a câştigat cu 4-3 meciul cu Tottenham, dar ”cetăţenii” au ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. Sterling a reuşit să marcheze în prelungiri, dar golul de 5-3 a fost anulat după consultarea VAR.

Partida dintre Manchester City şi Tottenham va rămâne pentru totdeauna în istoria Ligii Campionilor. În minutul 21, se marcaseră deja cinci goluri!!! CINCI!

Sterling a deschis scorul în minutul 4, cu un şut superb, dar Tottenham a egalat în minutul 7, prin Son. Acelaşi Son face dubla în minutul 10, dar la faza imediat următoare se face 2-2, după golul reuşit de Bernardo Silva.

La pauză, City intră în avantaj. Sterling reuşeşte dubla şi duce scorul la 3-2. City avea nevoie de încă un gol pentru a obţine calificarea. Iar golul vine în minutul 59, când Aguero îl lasă fără replică pe Lloris cu un şut formidabil la colţul scurt.

Când totul părea că se îndreaptă spre calificarea lui City, Tottenham reuşeşte să înscrie. Llorente împinge mingea în poartă cu şoldul şi face 4-3, scor la care Tottenham e în semifinale.

Finalul este unul absolut incredibil. În minutul 90+3, Sterling marchează şi face 5-3. E nebunie pe stadion, iar City sărbătoreşte calificarea. Numai că golul este anulat cu VAR! Mingea fusese atinsă de Bernardo Silva înainte să ajungă la Aguero, iar atacantul era în ofsaid.

Tottenham a gestionat excelent ultimele minute, iar trupa lui Pochettino reuşeşte minunea şi o lasă acasă pe City. În semifinale, Tottenham o va întâlni pe Ajax.

VIDEO | MANCHESTER CITY - TOTTENHAM 4-3 (Sterling 4, 21, Bernardo 11, Aguero 59 / Son 7, 10, Llorente 73)

ECHIPELE DE START:

MANCHESTER CITY: Ederson - Walker, Kompany, Laporte, Mendy - David Silva, Gundogan, De Bruyne - Bernardo, Aguero, Sterling

TOTTENHAM: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Wanyama - Alli, Eriksen, Lucas Moura - Son

Min. 90+3: GOOOL CITY, dar e ANULAT CU VAR!!! Sterling marchează pentru 5-3. Golul e ANULAT CU VAR. Ofsaid!

Min. 90: Cinci minute suplimentare.

Min. 86: Ce şansă imensă pentru Gundogan. Din şase metri, mijlocaşul lui City trimite peste poartă.

Min. 79: Lovitura de cap a lui Aguero e reţinută de Lloris.

Min. 73: GOOOL TOTTENHAM! Llorente împinge mingea în poartă cu şoldul. 4-3 şi Tottenham e calificată acum!

Min. 59: GOOOL MAN. CITY!!! Aguero îl învinge pe Lloris cu un şut formidabil! City întoarce meciul şi e calificată la acest scor!

Min. 58: OCAZIE şi pentru Tottenham! Lovitura de cap a lui Llorente e scoasă de Ederson.

Min. 53: OCAZIE MARE CITY! De Bruyne şutează, dar Lloris scoate formidabil.

Min. 50: OCAZIE MARE CITY! Şutul lui Gundogan e scos de Lloris, apoi Sterling trimite pe lângă poartă.

Min. 46: A început partea secundă.

Min. 45+3: Final de repriză.

Min. 45: Şutul lui De Bruyne e prins de Lloris.

Min. 43: Şansă bună pentru Tottenham! Şutul lui Son trece puţin pe lângă poarta lui Ederson.

Min. 21: GOOOL MAN. CITY! Nebunia continuă! Sterling face dubla, după o centrare perfectă a lui De Bruyne.

Min. 11: GOOOL MAN. CITY!!! Fabulos ce se întâmplă! Bernardo Silva înscrie pentru 2-2.

Min. 10: GOOOL TOTTENHAM! Laporte faze a doua gafă imensă în 3 minute şi Tottenham face 2-1. Dublă Son.

Min. 7: GOOOL TOTTENHAM! Son profită de eroarea lui Laporte şi înscrie. 1-1.

Min. 4: GOOOL CITY! Sterling îl învinge pe Lloris cu un şut perfect, la colţul lung.

Min. 1: A început meciul.

Ajax a eliminat-o pe Real Madrid în optimile de finală, iar aseară a trecut şi de Juventus în sferturi. Acum, "lăncierii" aşteaptă să-şi afle adversara din semifinale. Meciul dintre Manchester City şi Tottenham va începe de la scorul de 1-0 pentru Spurs, după golul marcat de Son în meciul tur. Aceasta a fost, de altfel, prima reuşită într-un meci european pe noul stadion al echipei.

Rezultatul din tur a surprins pe toată lumea. Manchester City venea la Londra după o serie fabuloasă de 13 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competiţiile, dintre care 12 au fost victorii în timpul regulamentar. Iar meciul a început cum nu se putea mai bine pentru echipa lui Guardiola. În urma consultării sistemului VAR, centralul partidei i-a dat un penalty lui City încă din minutul 12, însă Aguero n-a fost prea inspirat şi n-a profitat de ocazie. Deşi l-a pierdut pe cel mai important jucător pentru tot restul sezonului (Harry Kane), Tottenham a avut forţa de a marca prin Son şi de a lua, astfel, o opţiune serioasă în lupta pentru calificarea în semifinale.

REZUMAT TOTTENHAM - MANCHESTER CITY 1-0:

În meciul din tur din Premier League, Manchester City s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Londra. După ce se vor întâlni în această seară, în sferturile Ligii Campionilor, cele două echipe vor juca din nou sâmbătă, în returul sezonului din Premier League.

LIVE: Manchester City - Tottenham, în sferturile Champions League. Echipele probabile:

• Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Laporte, Mendy - De Bruyne, Fernandinho, David Silva - Bernardo Silva, Agüero, Sterling
  • Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Wanyama - Eriksen, Lucas, Son - Llorente