VIDEO | Meci nebun în Bundesliga. Dortmund şi Leipzig au încheiat la egalitate într-o partidă cu şase goluri

Bundesliga

Dortmund şi Leipzig au făcut show total în derby-ul etapei intermediare din Bundesliga. Borussia a condus cu 2-0 la pauză şi părea că nu va avea probleme în faţa liderului.

Weigl şi Brandt au marcat pentru a stabili scorul pauzei. Leipzig a revenit însă excelent de la cabine şi a profitat de gafele în serie ale Borussiei. Werner a făcut dubla în decurs de şapte minute şi a restabilit egalitatea.

Bucuria oaspeţilor a fost de scurtă durată. După mai puţin de trei minute, Jadon Sancho a făcut 3-2 şi a ajuns la şapte meciuri consecutive cu gol marcat. Leipzig a avut însă puterea să mai revină o dată. Schick a marcat şi a stabilit scorul final, 3-3.

Borussia Dortmund - Leipzig 3-3

Au marcat: Weigl '23, Brandt '34, Sancho '56 / Werner '47, '53, Schick '78

• Dortmund: Burki - Akanji, Hummels, Zagadou - Hakimi, Weigl, Brandt, Guerreiro - Hazard, Reus, Sancho
  • Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Mukiele, Upamecano, Halstenberg - Laimer, Demme, Sabitzer - Werner, Poulsen, Werner

Min. 78 - GOOOOOOOOOL Leipzig! Schick egalează pentru oaspeţi

Min. 56 - GOOOOOOOOOL Dortmund! Sancho o readuce rapid în avantaj pe Borussia

Min. 53 - GOOOOOOOOOL Leipzig! Werner profită de o nouă greşeală a jucătorilor lui Dortmund şi egalează

Min. 47 - GOOOOOOOOOL Leipzig! Werner reduce din diferenţă, după o greşeală uriaşă a lui Burki

Min. 34 - GOOOOOOOOOL Borussia Dortmund! Brandt dublează avantajul gazdelor

Min. 23 - GOOOOOOOOOL Borussia Dortmund! Weigl deschide scorul pentru gazde

Ambele traversează o perioadă foarte bună, în care au reuşit victorii pe linie în campionat. Dacă Dortmund are trei succese la rând, Leipzig se mândreşte cu şase. Iar acestea i-au adus pe fotbaliştii lui Nagelsmann în fotoliul de lider, cu 4 patru puncte mai mult decât adversara ei din această etapă, aflată pe poziţia a treia. Borussia are un parcurs fără înfrângere pe teren propriu până acum, doar două echipe plecând neînvinse de pe arena galben-negrilor. Paderborn şi Werder Bremen.

• LIVE VIDEO | Dortmund - RB Leipzig, marţi, ora 21:30, Telekom Sport 1

Doar că şi oaspeţii de marţi seară ai stadionului din Dortmund au o linie de clasament "afară" de invidiat. Au câştigat 6 dintre cele opt dispute şi au fost bătuţi doar de Freiburg. Formaţia lui Favre a câştigat ultimele două confruntări directe şi va termina anul cu un duel pe terenul celor de la Hoffenheim. Liderul va da peste Augsburg în runda cu numărul 17, ultima a anului 2019 în Germania. Campionatul se va relua pe 17 ianuarie 2020.

Afla mai multe despre: bundesligadortmundleipzig