VIDEO | Meciuri spectaculoase în Champions League! Inter a câştigat în Germania într-un meci cu cinci goluri. Real Madrid riscă să rateze calificarea din grupe. Toate rezultatele

Telekom sport a oferit, marţi, şase din cele opt dueluri ale zilei, partide contând pentru etapa 5-a a grupelor cele mai importante competiţii intercluburi din Europa.

Situaţia din grupele Champions League, după partidele de marţi

Grupa A: 1. Bayern Munchen 13p, 2. Atletico Madrid 6 p, 3. Salzburg 4p, 4. Lokomotiv Moscova 3p.

Grupa B: 1. Monchengladbach 8p., 2. Şahtior 7p, 3. Real Madrid 7p, 4. Inter 5p.

Grupa C: 1. Manchester City 13p., 2. FC Porto 10p., 3. Olympiakos 3p., 4. Marseille 3p.

Grupa D: 1. Liverpool 12p., 2. Atalanta 8p., 3. Ajax 7p., 4. Midtjylland 1p.

VIDEO | Atletico Madrid - Bayern Munchen 1-1 (J. Felix 26 / Muller 86), în direct pe Telekom Sport 1

• Ateltico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Gimenez, Hermoso - Llorente, Saul, Koke, Carrasco - Correa, J. Felix
  • Bayern Munchen: Nubel - Sarr, Sule, Mbi, Hernandez - Martinez, Alaba - Sane, Musiala, Costa - Choupo-Moting

Min. 86 GOOOL Bayern Munchen! Muller transformă în plasa laterală un penalty obţinut tot de el.

Min. 26 GOOOL Atletico! Joao Felix apare ideal în faţa porţii şi deschide scorul.

VIDEO | Liverpool - Ajax 1-0 (Jones 58), în direct pe Telekom Sport 2

• Liverpool: Kelleher - Williams, Matip, Fabinho, Robertson - Henderson, Wijnaldum, Jones - Jota, Salah, Mane
  • Ajax: Onana - Mazraoui, Schuurs, Blind, Tagliafico - Alvarez, Klaasen, Gravenberch - Antony, Tadic, Neres

Min. 58 GOOOL Liverpool! Onana iese total greşit pe o centrare, iar Jones deschide scorul.

VIDEO | Porto - Manchester City 0-0, în direct pe Telekom Sport 3

• Porto: Marchesin - Mbela, Leite, Sarr - Mnafa, S. Oliveira, Otavio, Uribe, Sanusi - Corona, Marega
  • Manchester City: Ederson - Cancelo, Dias, Garcia, Zincenko - Fernandinho, Rodri, Foden - Silva, Torres, Sterling

VIDEO | Borussia Mochengladbach - Inter Milano 2-3 (Plea 45+1, 76 / Darmian 17, Lukaku 64, 73), pe Telekom Sport 4

• Monchengladbach: Sommer - Lainer, Jantschke, Ginter, Wendt - Lazaro, Kramer, Neuhaus - Stindl - Plea, Thuram
  • Inter: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Darmian, Barella, Brozovic, Gagliardini, Young - Lukaku, Martinez

Min. 76 GOOOL Monchengladbach! Inter pierde o minge la mijlocul terenului, Thuram îi pasează lui Plea, iar cel din urmă reduce din diferenţă cu un şut la colţul lung.

Min. 73 GOOOL Inter! Hakimi îl lasă pe Lukaku singur cu Sommer, iar atacantul a făcut 3-1

Min. 64 GOOOL Inter! Lukaku a câştigat duelul fizic cu un adversar, şi-a făcut spaţiu de şut şi a marcat la colţul lung pentru 2-1 Inter.

Min. 45+1 GOOOL Monchengladbach! Lazaro centrează pe bara a doua pentru Plea, care reia cu capul pentru 1-1.

Min. 17 GOOOL Inter! Darmian şutează din lateral prin Sommer, care greşeşte la golul italienilor.

VIDEO | Atalanta - Midtjylland 1-1 (Romero 79 / Schulz 13)

Min. 79 GOOOOL Atalanta! Romero se înalţă superb în careul advers şi egalează cu o lovitură de cap.

Min. 13 GOOOOL Midtjylland! Schulz înscrie cu un şut fulgerător din afara careului.

VIDEO | Marseille - Olympiakos 2-1 (Payet 55 / Camara 33)

Min. 75 GOOOL Marseille! Francezii preiau conducerea printr-un nou penalty transformat de Payet.

Min. 55 GOOOL Marseille! Payet restabileşte egalitatea din penalty.

Min. 33 GOOOL Olympiakos! Camara finalizează o acţiune superbă a oaspeţilor.

LIVE VIDEO | Lokomotiv Moscova - RB Salzburg, 1-3

Minutul 81 | Salzburg restabileşte diferenţa de două goluri pe tabelă după golul marcat de Karim Adeyemi.

Minutul 79 | Miranchuk reduce din diferenţă din penalty.

Minutul 41 | Acelaşi Cerqueira înscrie pentru 2-0. Austriecii scapă pe contraatac şi profită de o eroare în defensiva gazdelor.

Minutul 29 | Ocazie uriaşă pentru gazde. Fundaşul Murilo Cerqueira reia cu capul după un corner însă mingea este scoasă de pe linia porţii de un adversar.

Minutul 28 | Mergim Berisha deschide scorul pentru oaspeţi.

Ambele formaţii mai au şanse matematice să se califice în primăvara Ligii Campionilor. Cine câştigă acest duel, va fi suporter al celor de la Bayern Munchen în duel cu Atletico Madrid, de la ora 22. În tur, la Salzburg, scorul a fost egal, 2-2.

• Lokomotiv Moscova: Guilherme - Zhivoglyadov, Corluka, Paim, Rajkovic - Lisakovich, Magkeev, Lystsov, Rybus - Ze Luis, Eder
  • Salzburg: Stankovic - Kristensen, Ramalho, Wober, Ulmer - Mwepu, Camara, Junuzovic, Szoboszlai - Berisha, Koita

LIVE VIDEO | Şahtior Doneţk - Real Madrid, 2-0

Minutul 82 | Manor Solomon înscrie pe contraatact pentru gazde la numai 8 minute după ce a intrat pe teren.

Minutul 57 | Varan ezită să intervină în careul propriu, de eroare profită Dentinho care face 1-0.

Minutul 30 | Acelaşi Ascensio trimite din nou în bară după o fază asemănătoare venită tot de pe flancul stâng.

Minutul 4 | Marco Ascensio trimite în bara după o minge venită de la Benzema.

Şahtior a uimit Europa în tur, când s-a impus la Madrid, pe terenul secund al madrilenilor, scor 3-2, însă următoarele trei dueluri a fost doar o umbră a evoluţiei fantastice din capitala Spaniei. De partea cealaltă, Real Madrid a luat o opţiune serioasă de calificare după succesul din runda trecută de la Milan, cu Inter, scor 2-0.

Dacă ucrainenii se impun din nou, reintră în lupta pentru locul din primăvara Ligii Campionilor. Madrilenii nu ar fi nemulţumiţi şi cu un punct, având în vedere că meciul decisiv de calificare se va fi pe teren propriu, împotriva liderului Gladbach.

• Şahtior: Trubin - Dodo, Vitao, Bondar, Matviienko - Kovalenko, Stepanenko - Tete, Marlos, Taison - Moraes
  • Real Madrid: Courtois - Lucas, Varane, Nacho, Mendy  - Modric, Kroos, Odegaard - Rodrygo, Benzema, Asensio

LIVE VIDEO | Atletico Madrid - Bayern Munchen, ora 22, în direct pe Telekom Sport 1

Cu Bayern calificată deja şi de pe prima poziţie, Atletico Madrid vizează doar victoria în acest duel. Cel mai probabil, Hansi Flick va alinia un prim 11 format din jucători tineri sau care au evoluat mai puţin până acum, ţinând cont că are cel puţin 10 jucători indisponibili. În tur, Bayern a câştigat cu 4-0.

• Clasament: 1. Bayern - 12 p., 2. Atletico Madrid - 5 p., 3. Lokomotiv Moscova - 3 p., 4. Salzburg - 1 p.

LIVE VIDEO | Liverpool - Ajax, ora 22, în direct pe Telekom Sport 2

Confruntarea primelor două clasate din grupă! Liverpool este măcinată de accidentări, însă are nevoie neapărată de victorie pentru a se califica în optimile de finală. Un alt rezultat, coroborat cu o victorie a Atalantei cu Midtjylland, ar crea suspans până-n ultima etapă. În tur, Liverpool s-a impus cu 1-0.

• Clasament: 1. Liverpool - 9 p, 2. Ajax - 7 p, 3. Atalanta - 7 p, 4. Midtjylland - 0 p.

LIVE VIDEO | Porto - Manchester City, ora 22, în direct pe Telekom Sport 3

Cele două formaţii îşi vor disputa supremaţia în Grupa C. Sunt ca şi calificate mai departe, însă nu se cunoaşte exact ordinea. În tur, City s-a impus cu 3-1.

• Clasament: 1. City - 12 p, 2. Porto - 9 p, 3. Olympiakos  - 3 p, 4. Marseille - 0 p.

LIVE VIDEO | Borussia Mochengladbach - Inter Milano, ora 22, pe Telekom Sport 4

Ambele formaţii au nevoie de victorie în acest duel, însă Interul mai mult ca niciodată. Dacă nu câştigă la Gladbach, pe lângă faptul că sunt şanse foarte mari să rateze optimile Ligii, poate fi eliminată de tot din Europa.

• Clasament: 1. Gladbach - 8 p, 2. Real Madrid - 7 p, 3. Şahtior - 4 p, 4. Inter - 2 p.

LIVE SCORE | Atalanta - Midtjylland, ora 22:00

LIVE SCORE | Marseille - Olympiakos, ora 22:00

Afla mai multe despre: fotbal